Hoppa till innehåll

Fordonsdata

Renault Captur II (facelift 2024)

Jämför alla 7 motorversioner av Renault Captur Captur II (facelift 2024) och öppna sedan de tekniska uppgifterna för exakt drivlina och produktionsår.

Fordons­historikrapport

Köper du en begagnad Renault Captur II (facelift 2024)? Kontrollera historiken för den exakta bilen

En VIN-rapport kan hjälpa dig att bekräfta exakt motor, utrustning, mätarställning och rapporterade skador innan du köper.

Vad är ett VIN?
1 av 8
Renault Captur Captur II (facelift 2024) Visa större
Foto: Alexander-93, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Fordonsgalleri

Renault Captur Captur II (facelift 2024)

Foto: Alexander-93, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Välj drivlina

Motorversioner

Markera en rad för att uppdatera nyckeltal och detaljerade specifikationer nedan.

7 versioner · 6 Bensin · 1 Bensin / LPG

Motor Bränsle Effekt Produktion
1.0 TCe (90 KM) Vald Bensin 90 KM 2024–nuvarande
1.0 TCe (101 KM) LPG Vald Bensin / LPG 101 KM 2024–nuvarande
1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid Vald Bensin 140 KM 2024–nuvarande
1.3 TCe (154 KM) EDC Vald Bensin 154 KM 2024–nuvarande
1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC Vald Bensin 158 KM 2024–nuvarande
1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode Vald Bensin 94 KM 2024–nuvarande
1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode Vald Bensin 109 KM 2025–nuvarande

Vald motorversion

1.0 TCe (90 KM)

Bensin · 2024–nuvarande

Motoreffekt
90 KM
Vridmoment
160 Nm
Motorvolym
999 cm³
Bränsletyp
Bensin
Acceleration 0 – 100 km/h
14 s
På denna sida
Kontrollera bilens historia

Grundläggande information om versionen

Märke
Renault
Modell
Captur
Version
Captur II (facelift 2024)
Motor
1.0 TCe (90 KM)
Motortyp
Förbränningsmotor
Antal dörrar
5
Startår för produktion
2024
Karosserityp
Crossover
Antal platser
5
Bränsletyp
Bensin

Prestanda

Acceleration 0 – 100 km/h
14 s
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Blandad cykel
5.8-5.9 l/100 km
Utsläppstandard
Euro 6d
Standard för CO2-mätning
WLTP
CO2-utsläpp
131 g/km

Motor

Motor/Modellkod
H4D470
Motorns placering
Fram, Tvärs
Motorvolym
999 cm³
Bränslesystem
Flerpunktsinsprutning
Motortyp
Turbo kompressor, Intercooler
Motorconfiguration
Rad
Antal cylindrar
3
Antal ventiler per cylinder
4
Motoroljans volym
4.2 l
Kylvätskevolym
6.4 l
Effekt
90 KM
Vridmoment
160 Nm @ 2750 obr./min

Volym och vikt

Minsta bagageutrymme
422 l
Största bagageutrymme
1596 l
Tjänstevikt
kg

Fordonets dimensioner

Längd
4239 mm
Bredd med infällda speglar
1797 mm
Bredd med utfällda speglar
2003 mm
Höjd
1575 mm
Hjulbas
2639 mm
Framaxelavstånd
1562 mm
Bakaxelavstånd
1547 mm
Markfrigång
169 mm
Framöverhäng
883 mm
Baköverhäng
717 mm

Drivsystem, Bromsar och fjädring

Drivsystem
Framhjulsdrift
Antal växlar
6
Framfjädring
Oberoende McPherson-typ
Bakfjädring
Fjäderbro
Frambromsar
Ventilerade skivor
Bakbromsar
Trummor
Styrsystem
Kuggväxel
Servostyrning
El-assistans
Däckstorlek
215/65 R16
Fälgstorlek
16
ABS
ja

Vald motorversion

1.0 TCe (101 KM) LPG

Bensin / LPG · 2024–nuvarande

Motoreffekt
101 KM
Vridmoment
160 Nm
Motorvolym
999 cm³
Bränsletyp
Bensin / LPG
Acceleration 0 – 100 km/h
13 s
På denna sida
Kontrollera bilens historia

Grundläggande information om versionen

Märke
Renault
Modell
Captur
Version
Captur II (facelift 2024)
Motor
1.0 TCe (101 KM) LPG
Motortyp
Förbränningsmotor
Antal dörrar
5
Startår för produktion
2024
Karosserityp
Crossover
Antal platser
5
Bränsletyp
Bensin / LPG

Prestanda

Acceleration 0 – 100 km/h
13 s
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Blandad cykel
6.0-6.1/7.7-7.9 l/100 km
Bränsleförbrukning - Blandad cykel (LPG)
7.7-7.9 l/100 km
Utsläppstandard
Euro 6d
Standard för CO2-mätning
WLTP
CO2-utsläpp
119 g/km

Motor

Motor/Modellkod
H4D460
Motorns placering
Fram, Tvärs
Motorvolym
999 cm³
Vridmoment (LPG)
170 Nm
Varv (LPG)
2000 obr./min
Bränslesystem
Flerpunktsinsprutning
Motortyp
Turbo kompressor, Intercooler
Motorconfiguration
Rad
Antal cylindrar
3
Antal ventiler per cylinder
4
Motoroljans volym
4.2 l
Kylvätskevolym
6.4 l
Effekt
101 KM
Vridmoment
160 Nm @ 2750 obr./min

Volym och vikt

Minsta bagageutrymme
422 l
Största bagageutrymme
1596 l
Tjänstevikt
kg

Fordonets dimensioner

Längd
4239 mm
Bredd med infällda speglar
1797 mm
Bredd med utfällda speglar
2003 mm
Höjd
1575 mm
Hjulbas
2639 mm
Framaxelavstånd
1562 mm
Bakaxelavstånd
1547 mm
Markfrigång
169 mm
Framöverhäng
883 mm
Baköverhäng
717 mm

Drivsystem, Bromsar och fjädring

Drivsystem
Framhjulsdrift
Antal växlar
6
Framfjädring
Oberoende McPherson-typ
Bakfjädring
Fjäderbro
Frambromsar
Ventilerade skivor
Bakbromsar
Trummor
Styrsystem
Kuggväxel
Servostyrning
El-assistans
Däckstorlek
215/60 R17
Fälgstorlek
17
ABS
ja

Vald motorversion

1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid

Bensin · 2024–nuvarande

Motoreffekt
140 KM
Vridmoment
260 Nm
Motorvolym
1 330 cm³
Bränsletyp
Bensin
Acceleration 0 – 100 km/h
10,4 s
På denna sida
Kontrollera bilens historia

Grundläggande information om versionen

Märke
Renault
Modell
Captur
Version
Captur II (facelift 2024)
Motor
1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid
Motortyp
MHEV (Mild Hybrid System)
Antal dörrar
5
Startår för produktion
2024
Karosserityp
Crossover
Antal platser
5
Bränsletyp
Bensin

Prestanda

Acceleration 0 – 100 km/h
10.4 s
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Blandad cykel
5.8-5.9 l/100 km
Utsläppstandard
Euro 6d
Standard för CO2-mätning
WLTP
CO2-utsläpp
133 g/km

Motor

Motor/Modellkod
H5H490
Motorns placering
Fram, Tvärs
Motorvolym
1330 cm³
Bränslesystem
Direktinsprutning
Motortyp
Turbo kompressor, Intercooler
Motorconfiguration
Rad
Antal cylindrar
4
Antal ventiler per cylinder
4
Motoroljans volym
5.4 l
Kylvätskevolym
7.5 l
Effekt
140 KM
Vridmoment
260 Nm @ 3500 obr./min

Volym och vikt

Minsta bagageutrymme
422 l
Största bagageutrymme
1596 l
Tjänstevikt
kg

Fordonets dimensioner

Längd
4239 mm
Bredd med infällda speglar
1797 mm
Bredd med utfällda speglar
2003 mm
Höjd
1575 mm
Hjulbas
2639 mm
Framaxelavstånd
1562 mm
Bakaxelavstånd
1547 mm
Markfrigång
169 mm
Framöverhäng
883 mm
Baköverhäng
717 mm

Drivsystem, Bromsar och fjädring

Drivsystem
Framhjulsdrift
Antal växlar
6
Framfjädring
Oberoende McPherson-typ
Bakfjädring
Fjäderbro
Frambromsar
Ventilerade skivor
Bakbromsar
Trummor
Styrsystem
Kuggväxel
Servostyrning
El-assistans
Däckstorlek
215/60 R17
Fälgstorlek
17
ABS
ja

Vald motorversion

1.3 TCe (154 KM) EDC

Bensin · 2024–nuvarande

Motoreffekt
154 KM
Vridmoment
270 Nm
Motorvolym
1 330 cm³
Bränsletyp
Bensin
Acceleration 0 – 100 km/h
8,5 s
På denna sida
Kontrollera bilens historia

Grundläggande information om versionen

Märke
Renault
Modell
Captur
Version
Captur II (facelift 2024)
Motor
1.3 TCe (154 KM) EDC
Motortyp
Förbränningsmotor
Antal dörrar
5
Startår för produktion
2024
Karosserityp
Crossover
Antal platser
5
Bränsletyp
Bensin

Prestanda

Acceleration 0 – 100 km/h
8.5 s
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Blandad cykel
6.2 l/100 km
Utsläppstandard
Euro 6d
Standard för CO2-mätning
WLTP
CO2-utsläpp
149 g/km

Motor

Motor/Modellkod
H5H470
Motorns placering
Fram, Tvärs
Motorvolym
1330 cm³
Bränslesystem
Direktinsprutning
Motortyp
Turbo kompressor, Intercooler
Motorconfiguration
Rad
Antal cylindrar
4
Antal ventiler per cylinder
4
Motoroljans volym
5.4 l
Kylvätskevolym
7.5 l
Effekt
154 KM
Vridmoment
270 Nm @ 1700 obr./min

Volym och vikt

Minsta bagageutrymme
422 l
Största bagageutrymme
1596 l
Tjänstevikt
kg

Fordonets dimensioner

Längd
4239 mm
Bredd med infällda speglar
1797 mm
Bredd med utfällda speglar
2003 mm
Höjd
1575 mm
Hjulbas
2639 mm
Framaxelavstånd
1562 mm
Bakaxelavstånd
1547 mm
Markfrigång
169 mm
Framöverhäng
883 mm
Baköverhäng
717 mm

Drivsystem, Bromsar och fjädring

Drivsystem
Framhjulsdrift
Antal växlar
7
Typ av automatisk växellåda
EDC
Framfjädring
Oberoende McPherson-typ
Bakfjädring
Fjäderbro
Frambromsar
Ventilerade skivor
Bakbromsar
Trummor
Styrsystem
Kuggväxel
Servostyrning
El-assistans
Däckstorlek
215/65 R16; 215/60 R17
Fälgstorlek
16; 17
ABS
ja

Vald motorversion

1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC

Bensin · 2024–nuvarande

Motoreffekt
158 KM
Vridmoment
270 Nm
Motorvolym
1 330 cm³
Bränsletyp
Bensin
Acceleration 0 – 100 km/h
8,5 s
På denna sida
Kontrollera bilens historia

Grundläggande information om versionen

Märke
Renault
Modell
Captur
Version
Captur II (facelift 2024)
Motor
1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC
Motortyp
MHEV (Mild Hybrid System)
Antal dörrar
5
Startår för produktion
2024
Karosserityp
Crossover
Antal platser
5
Bränsletyp
Bensin

Prestanda

Acceleration 0 – 100 km/h
8.5 s
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Blandad cykel
5.8-5.9 l/100 km
Utsläppstandard
Euro 6d
Standard för CO2-mätning
WLTP
CO2-utsläpp
133 g/km

Motor

Motor/Modellkod
H5H490
Motorns placering
Fram, Tvärs
Motorvolym
1330 cm³
Bränslesystem
Direktinsprutning
Motortyp
Turbo kompressor, Intercooler
Motorconfiguration
Rad
Antal cylindrar
4
Antal ventiler per cylinder
4
Motoroljans volym
5.4 l
Kylvätskevolym
7.5 l
Effekt
158 KM
Vridmoment
270 Nm @ 1750 obr./min

Volym och vikt

Minsta bagageutrymme
422 l
Största bagageutrymme
1596 l
Tjänstevikt
kg

Fordonets dimensioner

Längd
4239 mm
Bredd med infällda speglar
1797 mm
Bredd med utfällda speglar
2003 mm
Höjd
1575 mm
Hjulbas
2639 mm
Framaxelavstånd
1562 mm
Bakaxelavstånd
1547 mm
Markfrigång
169 mm
Framöverhäng
883 mm
Baköverhäng
717 mm

Drivsystem, Bromsar och fjädring

Drivsystem
Framhjulsdrift
Antal växlar
7
Typ av automatisk växellåda
EDC
Framfjädring
Oberoende McPherson-typ
Bakfjädring
Fjäderbro
Frambromsar
Ventilerade skivor
Bakbromsar
Trummor
Styrsystem
Kuggväxel
Servostyrning
El-assistans
Däckstorlek
215/60 R17
Fälgstorlek
17
ABS
ja

Vald motorversion

1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode

Bensin · 2024–nuvarande

Motoreffekt
94 KM
Vridmoment
145 Nm
Motorvolym
1 598 cm³
Bränsletyp
Bensin
Acceleration 0 – 100 km/h
10 s
På denna sida
Kontrollera bilens historia

Grundläggande information om versionen

Märke
Renault
Modell
Captur
Version
Captur II (facelift 2024)
Motor
1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
Motortyp
FHEF (full hybrid)
Antal dörrar
5
Startår för produktion
2024
Karosserityp
Crossover
Antal platser
5
Bränsletyp
Bensin

Prestanda

Acceleration 0 – 100 km/h
10 s
Brutto kapacitet för batteri
1.2 kWh
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Blandad cykel
4.7-4.9 l/100 km
Utsläppstandard
Euro 6d
Standard för CO2-mätning
WLTP
CO2-utsläpp
105 g/km

Motor

Maximal effekt för elektrisk motor
49 KM
Placering av elektrisk motor
Fram, Tvärs
Systemkraft
143 KM
Systemvridmoment
250 Nm
Motor/Modellkod
H4M632
Motorns placering
Fram, Tvärs
Motorvolym
1598 cm³
Bränslesystem
Flerpunktsinsprutning
Motortyp
Naturaspirationsmotor
Motorconfiguration
Rad
Antal cylindrar
4
Antal ventiler per cylinder
4
Motoroljans volym
4.5 l
Effekt
94 KM
Vridmoment
145 Nm @ 3200 obr./min

Volym och vikt

Minsta bagageutrymme
326 l
Största bagageutrymme
1458 l
Tjänstevikt
kg

Fordonets dimensioner

Längd
4239 mm
Bredd med infällda speglar
1797 mm
Bredd med utfällda speglar
2003 mm
Höjd
1575 mm
Hjulbas
2639 mm
Framaxelavstånd
1562 mm
Bakaxelavstånd
1547 mm
Markfrigång
169 mm
Framöverhäng
883 mm
Baköverhäng
717 mm

Drivsystem, Bromsar och fjädring

Drivsystem
Framhjulsdrift
Typ av automatisk växellåda
Multi-Mode
Framfjädring
Oberoende McPherson-typ
Bakfjädring
Fjäderbro
Frambromsar
Ventilerade skivor
Bakbromsar
Trummor
Styrsystem
Kuggväxel
Servostyrning
El-assistans
Däckstorlek
215/55 R18; 225/45 R19
Fälgstorlek
18; 19
ABS
ja

Vald motorversion

1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode

Bensin · 2025–nuvarande

Motoreffekt
109 KM
Motorvolym
1 789 cm³
Bränsletyp
Bensin
Acceleration 0 – 100 km/h
8,9 s
Maxhastighet
180 km/h
På denna sida
Kontrollera bilens historia

Grundläggande information om versionen

Märke
Renault
Modell
Captur
Version
Captur II (facelift 2024)
Motor
1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
Motortyp
FHEF (full hybrid)
Antal dörrar
5
Startår för produktion
2025
Karosserityp
Crossover
Antal platser
5
Bränsletyp
Bensin

Prestanda

Maxhastighet
180 km/h
Acceleration 0 – 100 km/h
8.9 s
Brutto kapacitet för batteri
1.4 kWh
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Stadsområde
5.1 l/100 km
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
4.4 l/100 km
Standard för bränsleförbrukning
WLTP
Bränsleförbrukning – Blandad cykel
4.5 l/100 km
Standard för CO2-mätning
WLTP
CO2-utsläpp
102 g/km

Motor

Maximal effekt för elektrisk motor
49 KM
Placering av elektrisk motor
Framaxel, Tvärs
Systemkraft
158 KM @ 5350 obr./min
Systemvridmoment
265 Nm @ 3600 obr./min
Motorns placering
Fram, Tvärs
Motorvolym
1789 cm³
Bränslesystem
Flerpunktsinsprutning
Motortyp
Naturaspirationsmotor
Motorconfiguration
Rad
Antal cylindrar
4
Antal ventiler per cylinder
4
Effekt
109 KM

Volym och vikt

Bränsletankens volym
48 l
Minsta bagageutrymme
326-440 l
Största bagageutrymme
1276 l
Tjänstevikt
1514 kg
Maxvikt
1890 kg
Maxlast på taket
80 kg
Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
1000 kg
Maxlast för obromsad släpvagn
720 kg
Maxtryck för släpvagn på dragkrok
75 kg

Fordonets dimensioner

Längd
4239 mm
Bredd
1797 mm
Bredd med utfällda speglar
2003 mm
Höjd
1575 mm
Hjulbas
2639 mm
Framaxelavstånd
1562 mm
Bakaxelavstånd
1547 mm
Markfrigång
169 mm
Framöverhäng
883 mm
Baköverhäng
717 mm
Minsta svängradie
11.1 m

Drivsystem, Bromsar och fjädring

Drivsystem
Framhjulsdrift
Typ av automatisk växellåda
Multi-Mode
Framfjädring
Oberoende McPherson-typ
Bakfjädring
Fjäderbro
Frambromsar
Ventilerade skivor
Bakbromsar
Trummor
Styrsystem
Kuggväxel
Servostyrning
El-assistans
Däckstorlek
215/60 R17; 215/55 R18; 225/45 R19
Fälgstorlek
17; 18; 19
ABS
ja