Siirry sisältöön

Ajoneuvon tekniset tiedot

Renault Captur II (facelift 2024)

Vertaile mallin Renault Captur Captur II (facelift 2024) kaikkia 7 moottoriversiota ja avaa sitten tarkan voimansiirron ja tuotantovuoden tekniset tiedot.

Ajoneuvon historiaraportti

Ostamassa käytettyä Renault Captur II (facelift 2024)-autoa? Tarkista juuri tämän auton historia

VIN-raportti auttaa varmistamaan tarkan moottorin, varustelun, mittarilukemat ja ilmoitetut vauriot ennen ostoa.

Mikä on VIN?
1 / 8
Renault Captur Captur II (facelift 2024) Näytä suurempana
Kuva: Alexander-93, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ajoneuvogalleria

Renault Captur Captur II (facelift 2024)

Kuva: Alexander-93, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Valitse voimansiirto

Moottoriversiot

Valitse rivi päivittääksesi alla olevat avainluvut ja yksityiskohtaiset tekniset tiedot.

7 versiota · 6 Bensiini · 1 Bensiini / LPG

Moottori Polttoaine Teho Tuotanto
1.0 TCe (90 KM) Valittu Bensiini 90 KM 2024–nykyhetki
1.0 TCe (101 KM) LPG Valittu Bensiini / LPG 101 KM 2024–nykyhetki
1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid Valittu Bensiini 140 KM 2024–nykyhetki
1.3 TCe (154 KM) EDC Valittu Bensiini 154 KM 2024–nykyhetki
1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC Valittu Bensiini 158 KM 2024–nykyhetki
1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode Valittu Bensiini 94 KM 2024–nykyhetki
1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode Valittu Bensiini 109 KM 2025–nykyhetki

Valittu moottoriversio

1.0 TCe (90 KM)

Bensiini · 2024–nykyhetki

Moottorin teho
90 KM
Vääntömomentti
160 Nm
Iskutilavuus
999 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
14 s
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur II (facelift 2024)
Moottori
1.0 TCe (90 KM)
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2024
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Kiihtyvyys 0–100 km/h
14 s
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.8-5.9 l/100 km
Päästönormi
Euro 6d
CO2-mittausstandardi
WLTP
CO2-päästöt
131 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H4D470
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
999 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Monipisteruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
3
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
4.2 l
Jäähdytysnesteen määrä
6.4 l
Teho
90 KM
Vääntömomentti
160 Nm @ 2750 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
422 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1596 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4239 mm
Leveys peilit taitettuina
1797 mm
Leveys peilit avattuina
2003 mm
Korkeus
1575 mm
Akseliväli
2639 mm
Raideleveys edessä
1562 mm
Raideleveys takana
1547 mm
Maavara
169 mm
Etuylitys
883 mm
Takaylitys
717 mm

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Etujousitus
Erillisjousitus, McPherson
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Rengaskoko
215/65 R16
Vannekoko
16
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.0 TCe (101 KM) LPG

Bensiini / LPG · 2024–nykyhetki

Moottorin teho
101 KM
Vääntömomentti
160 Nm
Iskutilavuus
999 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini / LPG
Kiihtyvyys 0–100 km/h
13 s
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur II (facelift 2024)
Moottori
1.0 TCe (101 KM) LPG
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2024
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini / LPG

Suorituskyky

Kiihtyvyys 0–100 km/h
13 s
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
6.0-6.1/7.7-7.9 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty (LPG)
7.7-7.9 l/100 km
Päästönormi
Euro 6d
CO2-mittausstandardi
WLTP
CO2-päästöt
119 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H4D460
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
999 cm³
Vääntömomentti (LPG)
170 Nm
Kierrosluku (LPG)
2000 obr./min
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Monipisteruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
3
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
4.2 l
Jäähdytysnesteen määrä
6.4 l
Teho
101 KM
Vääntömomentti
160 Nm @ 2750 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
422 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1596 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4239 mm
Leveys peilit taitettuina
1797 mm
Leveys peilit avattuina
2003 mm
Korkeus
1575 mm
Akseliväli
2639 mm
Raideleveys edessä
1562 mm
Raideleveys takana
1547 mm
Maavara
169 mm
Etuylitys
883 mm
Takaylitys
717 mm

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Etujousitus
Erillisjousitus, McPherson
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Rengaskoko
215/60 R17
Vannekoko
17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid

Bensiini · 2024–nykyhetki

Moottorin teho
140 KM
Vääntömomentti
260 Nm
Iskutilavuus
1 330 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10,4 s
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur II (facelift 2024)
Moottori
1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid
Moottorityyppi
MHEV (kevythybridi)
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2024
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Kiihtyvyys 0–100 km/h
10.4 s
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.8-5.9 l/100 km
Päästönormi
Euro 6d
CO2-mittausstandardi
WLTP
CO2-päästöt
133 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5H490
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1330 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
5.4 l
Jäähdytysnesteen määrä
7.5 l
Teho
140 KM
Vääntömomentti
260 Nm @ 3500 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
422 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1596 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4239 mm
Leveys peilit taitettuina
1797 mm
Leveys peilit avattuina
2003 mm
Korkeus
1575 mm
Akseliväli
2639 mm
Raideleveys edessä
1562 mm
Raideleveys takana
1547 mm
Maavara
169 mm
Etuylitys
883 mm
Takaylitys
717 mm

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Etujousitus
Erillisjousitus, McPherson
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Rengaskoko
215/60 R17
Vannekoko
17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.3 TCe (154 KM) EDC

Bensiini · 2024–nykyhetki

Moottorin teho
154 KM
Vääntömomentti
270 Nm
Iskutilavuus
1 330 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
8,5 s
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur II (facelift 2024)
Moottori
1.3 TCe (154 KM) EDC
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2024
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Kiihtyvyys 0–100 km/h
8.5 s
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
6.2 l/100 km
Päästönormi
Euro 6d
CO2-mittausstandardi
WLTP
CO2-päästöt
149 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5H470
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1330 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
5.4 l
Jäähdytysnesteen määrä
7.5 l
Teho
154 KM
Vääntömomentti
270 Nm @ 1700 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
422 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1596 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4239 mm
Leveys peilit taitettuina
1797 mm
Leveys peilit avattuina
2003 mm
Korkeus
1575 mm
Akseliväli
2639 mm
Raideleveys edessä
1562 mm
Raideleveys takana
1547 mm
Maavara
169 mm
Etuylitys
883 mm
Takaylitys
717 mm

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
7
Automaattivaihteiston tyyppi
EDC
Etujousitus
Erillisjousitus, McPherson
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Rengaskoko
215/65 R16; 215/60 R17
Vannekoko
16; 17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC

Bensiini · 2024–nykyhetki

Moottorin teho
158 KM
Vääntömomentti
270 Nm
Iskutilavuus
1 330 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
8,5 s
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur II (facelift 2024)
Moottori
1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC
Moottorityyppi
MHEV (kevythybridi)
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2024
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Kiihtyvyys 0–100 km/h
8.5 s
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.8-5.9 l/100 km
Päästönormi
Euro 6d
CO2-mittausstandardi
WLTP
CO2-päästöt
133 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5H490
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1330 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
5.4 l
Jäähdytysnesteen määrä
7.5 l
Teho
158 KM
Vääntömomentti
270 Nm @ 1750 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
422 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1596 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4239 mm
Leveys peilit taitettuina
1797 mm
Leveys peilit avattuina
2003 mm
Korkeus
1575 mm
Akseliväli
2639 mm
Raideleveys edessä
1562 mm
Raideleveys takana
1547 mm
Maavara
169 mm
Etuylitys
883 mm
Takaylitys
717 mm

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
7
Automaattivaihteiston tyyppi
EDC
Etujousitus
Erillisjousitus, McPherson
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Rengaskoko
215/60 R17
Vannekoko
17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode

Bensiini · 2024–nykyhetki

Moottorin teho
94 KM
Vääntömomentti
145 Nm
Iskutilavuus
1 598 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10 s
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur II (facelift 2024)
Moottori
1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
Moottorityyppi
FHEV (täyshybridi)
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2024
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Kiihtyvyys 0–100 km/h
10 s
Akun bruttokapasiteetti
1.2 kWh
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
4.7-4.9 l/100 km
Päästönormi
Euro 6d
CO2-mittausstandardi
WLTP
CO2-päästöt
105 g/km

Moottori

Sähkömoottorin enimmäisteho
49 KM
Sähkömoottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Järjestelmän teho
143 KM
Järjestelmän vääntömomentti
250 Nm
Moottorin malli / koodi
H4M632
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1598 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Monipisteruiskutus
Moottorityyppi
Vapaasti hengittävä moottori
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
4.5 l
Teho
94 KM
Vääntömomentti
145 Nm @ 3200 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
326 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1458 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4239 mm
Leveys peilit taitettuina
1797 mm
Leveys peilit avattuina
2003 mm
Korkeus
1575 mm
Akseliväli
2639 mm
Raideleveys edessä
1562 mm
Raideleveys takana
1547 mm
Maavara
169 mm
Etuylitys
883 mm
Takaylitys
717 mm

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Automaattivaihteiston tyyppi
Multi-Mode
Etujousitus
Erillisjousitus, McPherson
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Rengaskoko
215/55 R18; 225/45 R19
Vannekoko
18; 19
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode

Bensiini · 2025–nykyhetki

Moottorin teho
109 KM
Iskutilavuus
1 789 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
8,9 s
Huippunopeus
180 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur II (facelift 2024)
Moottori
1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
Moottorityyppi
FHEV (täyshybridi)
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2025
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Huippunopeus
180 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
8.9 s
Akun bruttokapasiteetti
1.4 kWh
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
5.1 l/100 km
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – maantieajo
4.4 l/100 km
Polttoaineenkulutuksen mittausstandardi
WLTP
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
4.5 l/100 km
CO2-mittausstandardi
WLTP
CO2-päästöt
102 g/km

Moottori

Sähkömoottorin enimmäisteho
49 KM
Sähkömoottorin sijainti
Etuakseli, Poikittain
Järjestelmän teho
158 KM @ 5350 obr./min
Järjestelmän vääntömomentti
265 Nm @ 3600 obr./min
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1789 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Monipisteruiskutus
Moottorityyppi
Vapaasti hengittävä moottori
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Teho
109 KM

Tilavuus ja massa

Polttoainesäiliö
48 l
Tavaratilan vähimmäistilavuus
326-440 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1276 l
Omamassa
1514 kg
Kokonaismassa
1890 kg
Kattokuorma
80 kg
Jarrullisen perävaunun massa (12 %:n nousu)
1000 kg
Jarruttoman perävaunun massa
720 kg
Perävaunun aisapaino
75 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4239 mm
Leveys
1797 mm
Leveys peilit avattuina
2003 mm
Korkeus
1575 mm
Akseliväli
2639 mm
Raideleveys edessä
1562 mm
Raideleveys takana
1547 mm
Maavara
169 mm
Etuylitys
883 mm
Takaylitys
717 mm
Kääntöympyrä
11.1 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Automaattivaihteiston tyyppi
Multi-Mode
Etujousitus
Erillisjousitus, McPherson
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
Rengaskoko
215/60 R17; 215/55 R18; 225/45 R19
Vannekoko
17; 18; 19
ABS
kyllä