Køretøjsspecifikationer
Renault Captur II (facelift 2024)
Sammenlign alle 7 motorversioner af Renault Captur Captur II (facelift 2024), og åbn derefter de tekniske data for den præcise drivlinje og modelår.
Køretøjshistorikrapport
Køber du en brugt Renault Captur II (facelift 2024)? Tjek historikken for den præcise bil
En VIN-rapport kan hjælpe med at bekræfte den præcise motor, udstyr, kilometertal og registrerede skader, før du køber.
Køretøjsfotos
1 af 8
Vis større Vælg en drivlinje
Motorversioner
Vælg en række for at opdatere nøgletal og detaljerede specifikationer nedenfor.
7 versioner · 6 Benzin · 1 Benzin / LPG
| Motor | Brændstof | Effekt | Produktion |
|---|---|---|---|
| 1.0 TCe (90 KM) Valgt | Benzin | 90 KM | 2024–nuværende |
| 1.0 TCe (101 KM) LPG Valgt | Benzin / LPG | 101 KM | 2024–nuværende |
| 1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid Valgt | Benzin | 140 KM | 2024–nuværende |
| 1.3 TCe (154 KM) EDC Valgt | Benzin | 154 KM | 2024–nuværende |
| 1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC Valgt | Benzin | 158 KM | 2024–nuværende |
| 1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode Valgt | Benzin | 94 KM | 2024–nuværende |
| 1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode Valgt | Benzin | 109 KM | 2025–nuværende |
Ingen matchende motorversion
Prøv et modelnummer, en effektangivelse, eller ryd brændstoffilteret.
Valgt motorversion
1.0 TCe (90 KM)
Benzin · 2024–nuværende
- Motoreffekt
- 90 KM
- Drejebevægelse
- 160 Nm
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 14 s
På denne side
Grundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II (facelift 2024)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II (facelift 2024)
- Motor
- 1.0 TCe (90 KM)
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 14 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.8-5.9 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 131 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H4D470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 3
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.2 l
- Kølervæskevolumen
- 6.4 l
- Effekt
- 90 KM
- Drejebevægelse
- 160 Nm @ 2750 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 422 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1596 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4239 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1575 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1562 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 169 mm
- Foroverhæng
- 883 mm
- Bagoverhæng
- 717 mm
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16
- Fælgstørrelse
- 16
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.0 TCe (101 KM) LPG
Benzin / LPG · 2024–nuværende
- Motoreffekt
- 101 KM
- Drejebevægelse
- 160 Nm
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstoftype
- Benzin / LPG
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13 s
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II (facelift 2024)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II (facelift 2024)
- Motor
- 1.0 TCe (101 KM) LPG
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin / LPG
Ydeevne
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 6.0-6.1/7.7-7.9 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus (LPG)
- 7.7-7.9 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 119 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H4D460
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Drejebevægelse (LPG)
- 170 Nm
- Motorturtal (LPG)
- 2000 obr./min
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 3
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.2 l
- Kølervæskevolumen
- 6.4 l
- Effekt
- 101 KM
- Drejebevægelse
- 160 Nm @ 2750 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 422 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1596 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4239 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1575 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1562 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 169 mm
- Foroverhæng
- 883 mm
- Bagoverhæng
- 717 mm
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid
Benzin · 2024–nuværende
- Motoreffekt
- 140 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
- Motorvolumen
- 1.330 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10,4 s
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II (facelift 2024)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II (facelift 2024)
- Motor
- 1.3 TCe (140 KM) Mild Hybrid
- Motortype
- MHEV (mild hybrid system)
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10.4 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.8-5.9 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 133 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H490
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1330 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 140 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm @ 3500 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 422 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1596 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4239 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1575 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1562 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 169 mm
- Foroverhæng
- 883 mm
- Bagoverhæng
- 717 mm
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (154 KM) EDC
Benzin · 2024–nuværende
- Motoreffekt
- 154 KM
- Drejebevægelse
- 270 Nm
- Motorvolumen
- 1.330 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8,5 s
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II (facelift 2024)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II (facelift 2024)
- Motor
- 1.3 TCe (154 KM) EDC
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8.5 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 6.2 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 149 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1330 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 154 KM
- Drejebevægelse
- 270 Nm @ 1700 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 422 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1596 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4239 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1575 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1562 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 169 mm
- Foroverhæng
- 883 mm
- Bagoverhæng
- 717 mm
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 7
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17
- Fælgstørrelse
- 16; 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC
Benzin · 2024–nuværende
- Motoreffekt
- 158 KM
- Drejebevægelse
- 270 Nm
- Motorvolumen
- 1.330 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8,5 s
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II (facelift 2024)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II (facelift 2024)
- Motor
- 1.3 TCe (158 KM) Mild Hybrid EDC
- Motortype
- MHEV (mild hybrid system)
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8.5 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.8-5.9 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 133 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H490
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1330 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 158 KM
- Drejebevægelse
- 270 Nm @ 1750 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 422 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1596 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4239 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1575 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1562 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 169 mm
- Foroverhæng
- 883 mm
- Bagoverhæng
- 717 mm
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 7
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
Benzin · 2024–nuværende
- Motoreffekt
- 94 KM
- Drejebevægelse
- 145 Nm
- Motorvolumen
- 1.598 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10 s
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II (facelift 2024)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II (facelift 2024)
- Motor
- 1.6 (143 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
- Motortype
- FHEF (fuld hybrid)
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10 s
- Brutto batterikapacitet
- 1.2 kWh
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 4.7-4.9 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 105 g/km
Motor
- Maksimal effekt for elektrisk motor
- 49 KM
- Placering af elektrisk motor
- Foran, På tværs
- Systemkapacitet
- 143 KM
- Systemdrejebevægelse
- 250 Nm
- Model / Motorkode
- H4M632
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1598 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Naturlig indsugningsmotor
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.5 l
- Effekt
- 94 KM
- Drejebevægelse
- 145 Nm @ 3200 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 326 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1458 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4239 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1575 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1562 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 169 mm
- Foroverhæng
- 883 mm
- Bagoverhæng
- 717 mm
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Type automatisk gearkasse
- Multi-Mode
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/55 R18; 225/45 R19
- Fælgstørrelse
- 18; 19
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
Benzin · 2025–nuværende
- Motoreffekt
- 109 KM
- Motorvolumen
- 1.789 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8,9 s
- Maksimal hastighed
- 180 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II (facelift 2024)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II (facelift 2024)
- Motor
- 1.8 (158 KM) E-Tech Full Hybrid Multi-Mode
- Motortype
- FHEF (fuld hybrid)
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2025
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 180 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8.9 s
- Brutto batterikapacitet
- 1.4 kWh
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 5.1 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.4 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 4.5 l/100 km
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 102 g/km
Motor
- Maksimal effekt for elektrisk motor
- 49 KM
- Placering af elektrisk motor
- Foraksel, På tværs
- Systemkapacitet
- 158 KM @ 5350 obr./min
- Systemdrejebevægelse
- 265 Nm @ 3600 obr./min
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1789 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Naturlig indsugningsmotor
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Effekt
- 109 KM
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 326-440 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1276 l
- Egenvægt
- 1514 kg
- Maksimal vægt
- 1890 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1000 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 720 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4239 mm
- Bredde
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1575 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1562 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 169 mm
- Foroverhæng
- 883 mm
- Bagoverhæng
- 717 mm
- Minimal drejeradius
- 11.1 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Type automatisk gearkasse
- Multi-Mode
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17; 215/55 R18; 225/45 R19
- Fælgstørrelse
- 17; 18; 19
- ABS
- Ja