Fordonsdata
Renault Captur II
Jämför alla 13 motorversioner av Renault Captur Captur II och öppna sedan de tekniska uppgifterna för exakt drivlina och produktionsår.
Fordonshistorikrapport
Köper du en begagnad Renault Captur II? Kontrollera historiken för den exakta bilen
En VIN-rapport kan hjälpa dig att bekräfta exakt motor, utrustning, mätarställning och rapporterade skador innan du köper.
Fordonsfoton
1 av 28
Visa större Välj drivlina
Motorversioner
Markera en rad för att uppdatera nyckeltal och detaljerade specifikationer nedan.
13 versioner · 3 Diesel · 8 Bensin · 1 Bensin / Elektricitet · 1 Bensin / LPG
| Motor | Bränsle | Effekt | Produktion |
|---|---|---|---|
| 1.5 Blue dCi (115 KM) EDC Vald | Diesel | 115 KM | 2019–2020 |
| 1.5 Blue dCi (115 KM) Vald | Diesel | 115 KM | 2019–2020 |
| 1.5 Blue dCi (95 KM) Vald | Diesel | 95 KM | 2019–2020 |
| 1.3 TCe (154 KM) EDC GPF Vald | Bensin | 154 KM | 2019–2020 |
| 1.3 TCe (130 KM) EDC GPF Vald | Bensin | 130 KM | 2019–2020 |
| 1.3 TCe (130 KM) GPF Vald | Bensin | 130 KM | 2019–2020 |
| 1.0 TCe (100 KM) Vald | Bensin | 100 KM | 2019–2020 |
| E-TECH 1.6 (158 KM) Plug-in Hybrid Multimode Vald | Bensin / Elektricitet | 92 KM | 2020–2022 |
| 1.0 TCe (91 KM) Vald | Bensin | 91 KM | 2020–2024 |
| 1.0 TCe (100 KM) LPG Vald | Bensin / LPG | 100 KM | 2020–2024 |
| 1.3 TCe (140 KM) Vald | Bensin | 140 KM | 2020–2022 |
| 1.3 TCe (140 KM) EDC Vald | Bensin | 140 KM | 2020–2022 |
| 1.6 (143 KM) E-TECH Hybrid Multimode Vald | Bensin | 91 KM | 2020–2024 |
Ingen matchande motorversion
Prova ett modellnummer, en effektuppgift eller rensa bränslefiltret.
Vald motorversion
1.5 Blue dCi (115 KM) EDC
Diesel · 2019–2020
- Motoreffekt
- 115 KM
- Vridmoment
- 260 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11 s
- Maxhastighet
- 186 km/h
På denna sida
Grundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.5 Blue dCi (115 KM) EDC
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 186 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 4.4-4.6 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 3.9-4.0 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 4.6 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 122 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K873
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Kolvslag
- 80.5 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 5.7 l
- Kylvätskevolym
- 10 l
- Effekt
- 115 KM @ 3750 obr./min
- Vridmoment
- 260 Nm @ 2000 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 46 l
- AdBlue-tankens volym
- 13 l
- Minsta bagageutrymme
- 536 l
- Största bagageutrymme
- 1275 l
- Tjänstevikt
- 1327 kg
- Maxvikt
- 1877 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 700 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1585 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1544 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 7
- Typ av automatisk växellåda
- EDC
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.5 Blue dCi (115 KM)
Diesel · 2019–2020
- Motoreffekt
- 115 KM
- Vridmoment
- 260 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11,9 s
- Maxhastighet
- 187 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.5 Blue dCi (115 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 187 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11.9 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 4.8-4.9 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 3.9-4.0 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 4.7 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 123 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K872
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Kolvslag
- 80.5 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 5.7 l
- Kylvätskevolym
- 10 l
- Effekt
- 115 KM @ 3750 obr./min
- Vridmoment
- 260 Nm @ 2000 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 46 l
- AdBlue-tankens volym
- 13 l
- Minsta bagageutrymme
- 536 l
- Största bagageutrymme
- 1275 l
- Tjänstevikt
- 1303 kg
- Maxvikt
- 1850 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 685 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1585 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1547 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.5 Blue dCi (95 KM)
Diesel · 2019–2020
- Motoreffekt
- 95 KM
- Vridmoment
- 240 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 14,3 s
- Maxhastighet
- 178 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.5 Blue dCi (95 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 178 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 14.3 s
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 4.6 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 122 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K872
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Kolvslag
- 80.5 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 5.7 l
- Kylvätskevolym
- 10 l
- Effekt
- 95 KM @ 3750 obr./min
- Vridmoment
- 240 Nm @ 1750 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 46 l
- AdBlue-tankens volym
- 13 l
- Minsta bagageutrymme
- 536 l
- Största bagageutrymme
- 1275 l
- Tjänstevikt
- 1295 kg
- Maxvikt
- 1843 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 685 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1585 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1544 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.3 TCe (154 KM) EDC GPF
Bensin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 154 KM
- Vridmoment
- 270 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 8,6 s
- Maxhastighet
- 202 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (154 KM) EDC GPF
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 202 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 8.6 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 7.3-7.5 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.8-5.1 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 6.2 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 139 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H470
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Kolvslag
- 81.3 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 5.4 l
- Kylvätskevolym
- 7.5 l
- Effekt
- 154 KM @ 5500 obr./min
- Vridmoment
- 270 Nm @ 1800 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 536 l
- Största bagageutrymme
- 1275 l
- Tjänstevikt
- 1266 kg
- Maxvikt
- 1811 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 670 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1585 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1544 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 7
- Typ av automatisk växellåda
- EDC
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.3 TCe (130 KM) EDC GPF
Bensin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 130 KM
- Vridmoment
- 240 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 9,6 s
- Maxhastighet
- 193 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (130 KM) EDC GPF
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 193 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 9.6 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 7.5 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 5.1 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 6.2 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 139 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H470
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Kolvslag
- 81.3 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 5.4 l
- Kylvätskevolym
- 7.5 l
- Effekt
- 130 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 240 Nm @ 1600 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 536 l
- Största bagageutrymme
- 1275 l
- Tjänstevikt
- 1259 kg
- Maxvikt
- 1816 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 665 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1585 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1544 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 7
- Typ av automatisk växellåda
- EDC
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.3 TCe (130 KM) GPF
Bensin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 130 KM
- Vridmoment
- 240 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10,6 s
- Maxhastighet
- 195 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (130 KM) GPF
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 195 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10.6 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 7.0-7.2 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.9-5.1 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 6.2 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 141 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H470
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Kolvslag
- 81.3 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 5.4 l
- Kylvätskevolym
- 7.5 l
- Effekt
- 130 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 240 Nm @ 1600 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 536 l
- Största bagageutrymme
- 1275 l
- Tjänstevikt
- 1234 kg
- Maxvikt
- 1775 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 650 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1585 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1544 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.0 TCe (100 KM)
Bensin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 100 KM
- Vridmoment
- 160 Nm
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13,3 s
- Maxhastighet
- 173 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.0 TCe (100 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 173 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13.3 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 6.0-6.3 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.5-4.6 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.9 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 133 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4D450
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Kolvslag
- 81.3 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.2 l
- Kylvätskevolym
- 6.4 l
- Effekt
- 100 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 160 Nm @ 2750 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 536 l
- Största bagageutrymme
- 1275 l
- Tjänstevikt
- 1190 kg
- Maxvikt
- 1751 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 630 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1585 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1544 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
E-TECH 1.6 (158 KM) Plug-in Hybrid Multimode
Bensin / Elektricitet · 2020–2022
- Motoreffekt
- 92 KM
- Vridmoment
- 144 Nm
- Motorvolym
- 1 598 cm³
- Bränsletyp
- Bensin / Elektricitet
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10,1 s
- Maxhastighet
- 173 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- E-TECH 1.6 (158 KM) Plug-in Hybrid Multimode
- Motortyp
- PHEV (plug-in hybridfordon med elektrisk drivning)
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2020
- Slutår för produktion
- 2022
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin / Elektricitet
Prestanda
- Maxhastighet
- 173 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10.1 s
- Brutto kapacitet för batteri
- 10.46 kWh
- Nettokapacitet för batteri
- 9.8 kWh
- Standard för elektrisk räckviddsmätning
- WLTP
- Räckvidd i elektriskt läge
- 50 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 1.5-1.6 l/100 km
- Standard för genomsnittlig energiförbrukning
- WLTP
- Genomsnittlig energiförbrukning
- 17.3-18.3 kWh/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6d
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 33-36 g/km
Motor
- Maximal effekt för elektrisk motor
- 67 KM
- Vridmoment för elektrisk motor
- 205 Nm
- Placering av elektrisk motor
- Integrerad med växellådan
- Systemkraft
- 158 KM
- Motor/Modellkod
- H4M630
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1598 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Naturaspirationsmotor
- Ventilstyrning
- DOHC
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 78 mm
- Kolvslag
- 83.6 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.5 l
- Effekt
- 92 KM @ 5600 obr./min
- Vridmoment
- 144 Nm @ 3200 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 39 l
- Minsta bagageutrymme
- 265 l
- Största bagageutrymme
- 1118 l
- Tjänstevikt
- 1564 kg
- Maxvikt
- 2060 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 750 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 650 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd med infällda speglar
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1576 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1547 mm
- Markfrigång
- 142 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11.1 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Typ av automatisk växellåda
- Multimode
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Skruvfjäder, Svänga
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 296 mm
- Tjocklek på frambromsskivor
- 26 mm
- Bakbromsar
- Skivor
- Diameter på bakbromsskivor eller trummor
- 290 mm
- Tjocklek på bakbromsskivor
- 13 mm
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fälgstorlek
- 16; 17; 18
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.0 TCe (91 KM)
Bensin · 2020–2024
- Motoreffekt
- 91 KM
- Vridmoment
- 160 Nm
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 14 s
- Maxhastighet
- 168 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.0 TCe (91 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2020
- Slutår för produktion
- 2024
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 168 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 14 s
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.8 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 130 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4D470
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.2 l
- Kylvätskevolym
- 6.4 l
- Effekt
- 91 KM
- Vridmoment
- 160 Nm
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 404-536 l
- Tjänstevikt
- 1259 kg
- Maxvikt
- 1692 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1576 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Markfrigång
- 142 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11.1 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/65 R16
- Fälgstorlek
- 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.0 TCe (100 KM) LPG
Bensin / LPG · 2020–2024
- Motoreffekt
- 100 KM
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränsletyp
- Bensin / LPG
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.0 TCe (100 KM) LPG
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2020
- Slutår för produktion
- 2024
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin / LPG
Prestanda
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.9/7.7 l/100 km
- Bränsleförbrukning - Blandad cykel (LPG)
- 7.7 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 134/119 g/km
- CO2-utsläpp (LPG)
- 119 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4D460
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.2 l
- Kylvätskevolym
- 6.4 l
- Effekt
- 100 KM
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Bränsletankens volym (LPG)
- 40 l
- Minsta bagageutrymme
- 404-536 l
- Tjänstevikt
- 1349 kg
- Maxvikt
- 1774 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1576 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Markfrigång
- 142 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11.1 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/60 R17
- Fälgstorlek
- 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.3 TCe (140 KM)
Bensin · 2020–2022
- Motoreffekt
- 140 KM
- Vridmoment
- 260 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10,3 s
- Maxhastighet
- 196 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (140 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2020
- Slutår för produktion
- 2022
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 196 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10.3 s
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.7 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 130 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H490
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 5.4 l
- Kylvätskevolym
- 7.5 l
- Effekt
- 140 KM
- Vridmoment
- 260 Nm
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 404-536 l
- Tjänstevikt
- 1336 kg
- Maxvikt
- 1799 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1576 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Markfrigång
- 142 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11.1 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/60 R17
- Fälgstorlek
- 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.3 TCe (140 KM) EDC
Bensin · 2020–2022
- Motoreffekt
- 140 KM
- Vridmoment
- 260 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 9,2 s
- Maxhastighet
- 196 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (140 KM) EDC
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2020
- Slutår för produktion
- 2022
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 196 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 9.2 s
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.9 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 133 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H490
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 5.4 l
- Kylvätskevolym
- 7.5 l
- Effekt
- 140 KM
- Vridmoment
- 260 Nm
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 404-536 l
- Tjänstevikt
- 1368 kg
- Maxvikt
- 1811 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1576 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Markfrigång
- 142 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11.1 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 7
- Typ av automatisk växellåda
- EDC
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/60 R17
- Fälgstorlek
- 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.6 (143 KM) E-TECH Hybrid Multimode
Bensin · 2020–2024
- Motoreffekt
- 91 KM
- Vridmoment
- 144 Nm
- Motorvolym
- 1 598 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10,6 s
- Maxhastighet
- 170 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur II- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.6 (143 KM) E-TECH Hybrid Multimode
- Motortyp
- FHEF (full hybrid)
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2020
- Slutår för produktion
- 2024
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 170 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10.6 s
- Brutto kapacitet för batteri
- 1.26 kWh
- Utsläppstandard
- Euro 6d Full
Motor
- Maximal effekt för elektrisk motor
- 49 KM
- Vridmoment för elektrisk motor
- 205 Nm
- Systemkraft
- 143 KM
- Motor/Modellkod
- H4M632
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1598 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Naturaspirationsmotor
- Ventilstyrning
- DOHC
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 78 mm
- Kolvslag
- 83.6 mm
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.5 l
- Effekt
- 91 KM @ 5600 obr./min
- Vridmoment
- 144 Nm @ 3200 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 48 l
- Minsta bagageutrymme
- 326 l
- Största bagageutrymme
- 1149 l
- Tjänstevikt
- 1361 kg
- Maxvikt
- 1898 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 750 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 715 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4227 mm
- Bredd
- 1797 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 2003 mm
- Höjd
- 1576 mm
- Hjulbas
- 2639 mm
- Framaxelavstånd
- 1560 mm
- Bakaxelavstånd
- 1547 mm
- Framöverhäng
- 876 mm
- Baköverhäng
- 712 mm
- Minsta svängradie
- 11.1 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Typ av automatisk växellåda
- Multimode
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Svänga
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 280 mm
- Tjocklek på frambromsskivor
- 24 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Diameter på bakbromsskivor eller trummor
- 228 mm
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 215/60 R17 96 H; 215/55 R18 95 H
- Fälgstorlek
- 17; 18
- ABS
- ja