Køretøjsspecifikationer
Renault Captur II
Sammenlign alle 13 motorversioner af Renault Captur Captur II, og åbn derefter de tekniske data for den præcise drivlinje og modelår.
Køretøjshistorikrapport
Køber du en brugt Renault Captur II? Tjek historikken for den præcise bil
En VIN-rapport kan hjælpe med at bekræfte den præcise motor, udstyr, kilometertal og registrerede skader, før du køber.
Køretøjsfotos
1 af 28
Vis større Vælg en drivlinje
Motorversioner
Vælg en række for at opdatere nøgletal og detaljerede specifikationer nedenfor.
13 versioner · 3 Dieselbrændstof · 8 Benzin · 1 Benzin / elektricitet · 1 Benzin / LPG
| Motor | Brændstof | Effekt | Produktion |
|---|---|---|---|
| 1.5 Blue dCi (115 KM) EDC Valgt | Dieselbrændstof | 115 KM | 2019–2020 |
| 1.5 Blue dCi (115 KM) Valgt | Dieselbrændstof | 115 KM | 2019–2020 |
| 1.5 Blue dCi (95 KM) Valgt | Dieselbrændstof | 95 KM | 2019–2020 |
| 1.3 TCe (154 KM) EDC GPF Valgt | Benzin | 154 KM | 2019–2020 |
| 1.3 TCe (130 KM) EDC GPF Valgt | Benzin | 130 KM | 2019–2020 |
| 1.3 TCe (130 KM) GPF Valgt | Benzin | 130 KM | 2019–2020 |
| 1.0 TCe (100 KM) Valgt | Benzin | 100 KM | 2019–2020 |
| E-TECH 1.6 (158 KM) Plug-in Hybrid Multimode Valgt | Benzin / elektricitet | 92 KM | 2020–2022 |
| 1.0 TCe (91 KM) Valgt | Benzin | 91 KM | 2020–2024 |
| 1.0 TCe (100 KM) LPG Valgt | Benzin / LPG | 100 KM | 2020–2024 |
| 1.3 TCe (140 KM) Valgt | Benzin | 140 KM | 2020–2022 |
| 1.3 TCe (140 KM) EDC Valgt | Benzin | 140 KM | 2020–2022 |
| 1.6 (143 KM) E-TECH Hybrid Multimode Valgt | Benzin | 91 KM | 2020–2024 |
Ingen matchende motorversion
Prøv et modelnummer, en effektangivelse, eller ryd brændstoffilteret.
Valgt motorversion
1.5 Blue dCi (115 KM) EDC
Dieselbrændstof · 2019–2020
- Motoreffekt
- 115 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
- Motorvolumen
- 1.461 cm³
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 11 s
- Maksimal hastighed
- 186 km/h
På denne side
Grundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.5 Blue dCi (115 KM) EDC
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2019
- Produktionsstop
- 2020
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 186 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 11 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 4.4-4.6 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 3.9-4.0 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 4.6 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 122 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- K9K873
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1461 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Diesel common rail
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Stempelbevægelse
- 80.5 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 2
- Motorolievolumen
- 5.7 l
- Kølervæskevolumen
- 10 l
- Effekt
- 115 KM @ 3750 obr./min
- Drejebevægelse
- 260 Nm @ 2000 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 46 l
- AdBlue tankvolumen
- 13 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 536 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1275 l
- Egenvægt
- 1327 kg
- Maksimal vægt
- 1877 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 700 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1585 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1544 mm
- Byggehøjde
- 174 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 7
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.5 Blue dCi (115 KM)
Dieselbrændstof · 2019–2020
- Motoreffekt
- 115 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
- Motorvolumen
- 1.461 cm³
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 11,9 s
- Maksimal hastighed
- 187 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.5 Blue dCi (115 KM)
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2019
- Produktionsstop
- 2020
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 187 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 11.9 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 4.8-4.9 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 3.9-4.0 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 4.7 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 123 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- K9K872
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1461 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Diesel common rail
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Stempelbevægelse
- 80.5 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 2
- Motorolievolumen
- 5.7 l
- Kølervæskevolumen
- 10 l
- Effekt
- 115 KM @ 3750 obr./min
- Drejebevægelse
- 260 Nm @ 2000 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 46 l
- AdBlue tankvolumen
- 13 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 536 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1275 l
- Egenvægt
- 1303 kg
- Maksimal vægt
- 1850 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 685 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1585 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 174 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.5 Blue dCi (95 KM)
Dieselbrændstof · 2019–2020
- Motoreffekt
- 95 KM
- Drejebevægelse
- 240 Nm
- Motorvolumen
- 1.461 cm³
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 14,3 s
- Maksimal hastighed
- 178 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.5 Blue dCi (95 KM)
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2019
- Produktionsstop
- 2020
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 178 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 14.3 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 4.6 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 122 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- K9K872
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1461 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Diesel common rail
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Stempelbevægelse
- 80.5 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 2
- Motorolievolumen
- 5.7 l
- Kølervæskevolumen
- 10 l
- Effekt
- 95 KM @ 3750 obr./min
- Drejebevægelse
- 240 Nm @ 1750 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 46 l
- AdBlue tankvolumen
- 13 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 536 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1275 l
- Egenvægt
- 1295 kg
- Maksimal vægt
- 1843 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 685 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1585 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1544 mm
- Byggehøjde
- 174 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (154 KM) EDC GPF
Benzin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 154 KM
- Drejebevægelse
- 270 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8,6 s
- Maksimal hastighed
- 202 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (154 KM) EDC GPF
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2019
- Produktionsstop
- 2020
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 202 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8.6 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 7.3-7.5 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.8-5.1 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 6.2 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 139 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Stempelbevægelse
- 81.3 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 154 KM @ 5500 obr./min
- Drejebevægelse
- 270 Nm @ 1800 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 536 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1275 l
- Egenvægt
- 1266 kg
- Maksimal vægt
- 1811 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 670 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1585 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1544 mm
- Byggehøjde
- 174 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 7
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (130 KM) EDC GPF
Benzin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 130 KM
- Drejebevægelse
- 240 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 9,6 s
- Maksimal hastighed
- 193 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (130 KM) EDC GPF
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2019
- Produktionsstop
- 2020
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 193 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 9.6 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 7.5 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 5.1 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 6.2 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 139 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Stempelbevægelse
- 81.3 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 130 KM @ 5000 obr./min
- Drejebevægelse
- 240 Nm @ 1600 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 536 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1275 l
- Egenvægt
- 1259 kg
- Maksimal vægt
- 1816 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 665 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1585 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1544 mm
- Byggehøjde
- 174 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 7
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (130 KM) GPF
Benzin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 130 KM
- Drejebevægelse
- 240 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10,6 s
- Maksimal hastighed
- 195 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (130 KM) GPF
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2019
- Produktionsstop
- 2020
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 195 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10.6 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 7.0-7.2 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.9-5.1 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 6.2 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 141 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Stempelbevægelse
- 81.3 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 130 KM @ 5000 obr./min
- Drejebevægelse
- 240 Nm @ 1600 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 536 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1275 l
- Egenvægt
- 1234 kg
- Maksimal vægt
- 1775 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 650 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1585 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1544 mm
- Byggehøjde
- 174 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.0 TCe (100 KM)
Benzin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 100 KM
- Drejebevægelse
- 160 Nm
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13,3 s
- Maksimal hastighed
- 173 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.0 TCe (100 KM)
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2019
- Produktionsstop
- 2020
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 173 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13.3 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 6.0-6.3 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- NEDC
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.5-4.6 l/100 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.9 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6 d-TEMP
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 133 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H4D450
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 3
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Stempelbevægelse
- 81.3 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.2 l
- Kølervæskevolumen
- 6.4 l
- Effekt
- 100 KM @ 5000 obr./min
- Drejebevægelse
- 160 Nm @ 2750 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 536 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1275 l
- Egenvægt
- 1190 kg
- Maksimal vægt
- 1751 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 630 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1585 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1544 mm
- Byggehøjde
- 174 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 5
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
E-TECH 1.6 (158 KM) Plug-in Hybrid Multimode
Benzin / elektricitet · 2020–2022
- Motoreffekt
- 92 KM
- Drejebevægelse
- 144 Nm
- Motorvolumen
- 1.598 cm³
- Brændstoftype
- Benzin / elektricitet
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10,1 s
- Maksimal hastighed
- 173 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- E-TECH 1.6 (158 KM) Plug-in Hybrid Multimode
- Motortype
- PHEV (Plug-in hybrid køretøj med elektrisk drivlinje)
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2020
- Produktionsstop
- 2022
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin / elektricitet
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 173 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10.1 s
- Brutto batterikapacitet
- 10.46 kWh
- Nettobatterikapacitet
- 9.8 kWh
- Standard til måling af rækkevidde i elektrisk tilstand
- WLTP
- Rækkevidde i elektrisk tilstand
- 50 km
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 1.5-1.6 l/100 km
- Standard til måling af gennemsnitligt energiforbrug
- WLTP
- Gennemsnitligt energiforbrug
- 17.3-18.3 kWh/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 33-36 g/km
Motor
- Maksimal effekt for elektrisk motor
- 67 KM
- Drejebevægelse for elektrisk motor
- 205 Nm
- Placering af elektrisk motor
- Integreret med gearkasse
- Systemkapacitet
- 158 KM
- Model / Motorkode
- H4M630
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1598 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Naturlig indsugningsmotor
- Ventiltræ
- DOHC
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 78 mm
- Stempelbevægelse
- 83.6 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.5 l
- Effekt
- 92 KM @ 5600 obr./min
- Drejebevægelse
- 144 Nm @ 3200 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 39 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 265 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1118 l
- Egenvægt
- 1564 kg
- Maksimal vægt
- 2060 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 750 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 650 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde med foldede sidespejle
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1576 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Byggehøjde
- 142 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11.1 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Type automatisk gearkasse
- Multimode
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjederskrue, Torsion
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 296 mm
- Tykkelse af frontbremse skive
- 26 mm
- Bagbremser
- Skive
- Diameter på bagbremse skive eller tromle
- 290 mm
- Tykkelse af bagbremse skive
- 13 mm
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18
- Fælgstørrelse
- 16; 17; 18
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.0 TCe (91 KM)
Benzin · 2020–2024
- Motoreffekt
- 91 KM
- Drejebevægelse
- 160 Nm
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 14 s
- Maksimal hastighed
- 168 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.0 TCe (91 KM)
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2020
- Produktionsstop
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 168 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 14 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.8 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 130 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H4D470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 3
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.2 l
- Kølervæskevolumen
- 6.4 l
- Effekt
- 91 KM
- Drejebevægelse
- 160 Nm
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 404-536 l
- Egenvægt
- 1259 kg
- Maksimal vægt
- 1692 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1576 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Byggehøjde
- 142 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11.1 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/65 R16
- Fælgstørrelse
- 16
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.0 TCe (100 KM) LPG
Benzin / LPG · 2020–2024
- Motoreffekt
- 100 KM
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstoftype
- Benzin / LPG
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.0 TCe (100 KM) LPG
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2020
- Produktionsstop
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin / LPG
Ydeevne
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.9/7.7 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus (LPG)
- 7.7 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 134/119 g/km
- CO2-udledning (LPG)
- 119 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H4D460
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 999 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Turbo kompressor
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 3
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.2 l
- Kølervæskevolumen
- 6.4 l
- Effekt
- 100 KM
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Brændstoftankens volumen (LPG)
- 40 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 404-536 l
- Egenvægt
- 1349 kg
- Maksimal vægt
- 1774 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1576 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Byggehøjde
- 142 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11.1 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (140 KM)
Benzin · 2020–2022
- Motoreffekt
- 140 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10,3 s
- Maksimal hastighed
- 196 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (140 KM)
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2020
- Produktionsstop
- 2022
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 196 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10.3 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.7 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 130 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H490
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 140 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 404-536 l
- Egenvægt
- 1336 kg
- Maksimal vægt
- 1799 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1576 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Byggehøjde
- 142 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11.1 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (140 KM) EDC
Benzin · 2020–2022
- Motoreffekt
- 140 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 9,2 s
- Maksimal hastighed
- 196 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.3 TCe (140 KM) EDC
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2020
- Produktionsstop
- 2022
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 196 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 9.2 s
- Standard for brændstofforbrugsmåling
- WLTP
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.9 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6
- Standard for CO2-måling
- WLTP
- CO2-udledning
- 133 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H490
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.4 l
- Kølervæskevolumen
- 7.5 l
- Effekt
- 140 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 404-536 l
- Egenvægt
- 1368 kg
- Maksimal vægt
- 1811 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1576 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Byggehøjde
- 142 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11.1 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 7
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.6 (143 KM) E-TECH Hybrid Multimode
Benzin · 2020–2024
- Motoreffekt
- 91 KM
- Drejebevægelse
- 144 Nm
- Motorvolumen
- 1.598 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10,6 s
- Maksimal hastighed
- 170 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur II- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur II
- Motor
- 1.6 (143 KM) E-TECH Hybrid Multimode
- Motortype
- FHEF (fuld hybrid)
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2020
- Produktionsstop
- 2024
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 170 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10.6 s
- Brutto batterikapacitet
- 1.26 kWh
- Udstedningsstandard
- Euro 6d Full
Motor
- Maksimal effekt for elektrisk motor
- 49 KM
- Drejebevægelse for elektrisk motor
- 205 Nm
- Systemkapacitet
- 143 KM
- Model / Motorkode
- H4M632
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1598 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Naturlig indsugningsmotor
- Ventiltræ
- DOHC
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Cylinderdiameter
- 78 mm
- Stempelbevægelse
- 83.6 mm
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.5 l
- Effekt
- 91 KM @ 5600 obr./min
- Drejebevægelse
- 144 Nm @ 3200 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 48 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 326 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1149 l
- Egenvægt
- 1361 kg
- Maksimal vægt
- 1898 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 750 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 715 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4227 mm
- Bredde
- 1797 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 2003 mm
- Højde
- 1576 mm
- Akselafstand
- 2639 mm
- Forhjulsbredde
- 1560 mm
- Baghjulsbredde
- 1547 mm
- Foroverhæng
- 876 mm
- Bagoverhæng
- 712 mm
- Minimal drejeradius
- 11.1 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Type automatisk gearkasse
- Multimode
- Forhjulsophæng
- Uafhængig McPherson-type
- Baghjulsophæng
- Torsion
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Diameter på forbremse skive eller tromle
- 280 mm
- Tykkelse af frontbremse skive
- 24 mm
- Bagbremser
- Tromle
- Diameter på bagbremse skive eller tromle
- 228 mm
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- Dækstørrelse
- 215/60 R17 96 H; 215/55 R18 95 H
- Fælgstørrelse
- 17; 18
- ABS
- Ja