Fordonsdata
Renault Captur (facelift 2017)
Jämför alla 9 motorversioner av Renault Captur Captur (facelift 2017) och öppna sedan de tekniska uppgifterna för exakt drivlina och produktionsår.
Fordonshistorikrapport
Köper du en begagnad Renault Captur (facelift 2017)? Kontrollera historiken för den exakta bilen
En VIN-rapport kan hjälpa dig att bekräfta exakt motor, utrustning, mätarställning och rapporterade skador innan du köper.
Fordonsfoton
1 av 16
Visa större Välj drivlina
Motorversioner
Markera en rad för att uppdatera nyckeltal och detaljerade specifikationer nedan.
9 versioner · 6 Bensin · 3 Diesel
| Motor | Bränsle | Effekt | Produktion |
|---|---|---|---|
| 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC Vald | Bensin | 120 KM | 2017–2018 |
| 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop Vald | Diesel | 90 KM | 2017–2019 |
| 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC Vald | Diesel | 90 KM | 2017–2019 |
| 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop Vald | Bensin | 120 KM | 2017–2018 |
| 1.5 dCi (110 KM) Start & Stop Vald | Diesel | 110 KM | 2017–2018 |
| 0.9 TCe (90 KM) Start & Stop Vald | Bensin | 90 KM | 2017–2019 |
| S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop Vald | Bensin | 150 KM | 2018–2019 |
| S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC Vald | Bensin | 150 KM | 2018–2019 |
| 1.3 TCe (130 KM) FAP Vald | Bensin | 130 KM | 2018–2019 |
Ingen matchande motorversion
Prova ett modellnummer, en effektuppgift eller rensa bränslefiltret.
Vald motorversion
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC
Bensin · 2017–2018
- Motoreffekt
- 120 KM
- Vridmoment
- 205 Nm
- Motorvolym
- 1 197 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10 s
- Maxhastighet
- 192 km/h
På denna sida
Grundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2018
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 192 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.5 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 125 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5F
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1197 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.6 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 120 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 205 Nm @ 2000 obr./min
Volym och vikt
- Minsta bagageutrymme
- 455 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- 1184 kg
- Maxvikt
- 1723 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Typ av automatisk växellåda
- EDC
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 16; 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop
Diesel · 2017–2019
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 220 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13,1 s
- Maxhastighet
- 171 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2019
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 171 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13.1 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 4 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 3.4 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 3.6 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 95 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K628
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 4.5 l
- Kylvätskevolym
- 5 l
- Effekt
- 90 KM @ 4000 obr./min
- Vridmoment
- 220 Nm @ 1750 obr./min
Volym och vikt
- Minsta bagageutrymme
- 455 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- 1178 kg
- Maxvikt
- 1727 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 16; 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC
Diesel · 2017–2019
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 220 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13,8 s
- Maxhastighet
- 172 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2019
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 172 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13.8 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 4 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 3.7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 3.8 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 99 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K629
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 4.5 l
- Kylvätskevolym
- 5 l
- Effekt
- 90 KM @ 4000 obr./min
- Vridmoment
- 220 Nm @ 1750 obr./min
Volym och vikt
- Minsta bagageutrymme
- 455 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- 1204 kg
- Maxvikt
- 1759 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Typ av automatisk växellåda
- EDC
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 16; 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop
Bensin · 2017–2018
- Motoreffekt
- 120 KM
- Vridmoment
- 205 Nm
- Motorvolym
- 1 197 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10,6 s
- Maxhastighet
- 192 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2018
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 192 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10.6 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.5 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 125 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5F
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1197 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.6 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 120 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 205 Nm @ 2000 obr./min
Volym och vikt
- Minsta bagageutrymme
- 455 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- 1184 kg
- Maxvikt
- 1723 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 16; 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.5 dCi (110 KM) Start & Stop
Diesel · 2017–2018
- Motoreffekt
- 110 KM
- Vridmoment
- 260 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11,4 s
- Maxhastighet
- 182 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (110 KM) Start & Stop
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2018
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 182 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11.4 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 4 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 3.6 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 3.7 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 98 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K646
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 4.5 l
- Kylvätskevolym
- 5 l
- Effekt
- 110 KM @ 4000 obr./min
- Vridmoment
- 260 Nm @ 1750 obr./min
Volym och vikt
- Minsta bagageutrymme
- 455 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- 1190 kg
- Maxvikt
- 1743 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 16; 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
0.9 TCe (90 KM) Start & Stop
Bensin · 2017–2019
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 140 Nm
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13,05 s
- Maxhastighet
- 171 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 0.9 TCe (90 KM) Start & Stop
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2019
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 171 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 13.05 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 6 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.5 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.1 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 113 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4B408
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.1 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 90 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 140 Nm @ 2250 obr./min
Volym och vikt
- Minsta bagageutrymme
- 455 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- 1105 kg
- Maxvikt
- 1653 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 16; 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop
Bensin · 2018–2019
- Motoreffekt
- 150 KM
- Vridmoment
- 250 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 8,2 s
- Maxhastighet
- 216 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2018
- Slutår för produktion
- 2019
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 216 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 8.2 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 6.8 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.5 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.4 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 121 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H470
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 5.5 l
- Effekt
- 150 KM
- Vridmoment
- 250 Nm
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 45 l
- Minsta bagageutrymme
- 309 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC
Bensin · 2018–2019
- Motoreffekt
- 150 KM
- Vridmoment
- 250 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 9,2 s
- Maxhastighet
- 216 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2018
- Slutår för produktion
- 2019
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 216 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 9.2 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 6.4 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.6 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.3 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6b
- CO2-utsläpp
- 118 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H470
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 5.5 l
- Effekt
- 150 KM
- Vridmoment
- 250 Nm
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 45 l
- Minsta bagageutrymme
- 309 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Höjd
- 1556 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.42 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Typ av automatisk växellåda
- EDC
- Framfjädring
- Oberoende, McPherson-typ med skruvfjäder och stabilisatorlänk
- Bakfjädring
- Fjäderbro
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Däckstorlek
- 205/55 R17
- Fälgstorlek
- 17
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.3 TCe (130 KM) FAP
Bensin · 2018–2019
- Motoreffekt
- 130 KM
- Vridmoment
- 220 Nm
- Motorvolym
- 1 333 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10,2 s
- Maxhastighet
- 200 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Märke
- Renault
- Modell
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.3 TCe (130 KM) FAP
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2018
- Slutår för produktion
- 2019
- Karosserityp
- Crossover
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 200 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 10.2 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 7.1 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.8 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.6 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6d - TEMP
- CO2-utsläpp
- 128 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H5H470
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1333 cm³
- Bränslesystem
- Direktinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Motoroljans volym
- 5.5 l
- Effekt
- 130 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 220 Nm @ 1500 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 45 l
- Minsta bagageutrymme
- 377 l
- Största bagageutrymme
- 1235 l
- Tjänstevikt
- 1251 kg
- Maxvikt
- 1729 kg
- Maxlast på taket
- 80 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1200 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 660 kg
- Maxtryck för släpvagn på dragkrok
- 75 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4122 mm
- Bredd
- 1778 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1958 mm
- Höjd
- 1566 mm
- Hjulbas
- 2606 mm
- Framaxelavstånd
- 1531 mm
- Bakaxelavstånd
- 1516 mm
- Markfrigång
- 170 mm
- Framöverhäng
- 866 mm
- Baköverhäng
- 650 mm
- Minsta svängradie
- 10.4 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 6
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Skivor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- ABS
- ja