Køretøjsspecifikationer
Renault Captur (facelift 2017)
Sammenlign alle 9 motorversioner af Renault Captur Captur (facelift 2017), og åbn derefter de tekniske data for den præcise drivlinje og modelår.
Køretøjshistorikrapport
Køber du en brugt Renault Captur (facelift 2017)? Tjek historikken for den præcise bil
En VIN-rapport kan hjælpe med at bekræfte den præcise motor, udstyr, kilometertal og registrerede skader, før du køber.
Køretøjsfotos
1 af 16
Vis større Vælg en drivlinje
Motorversioner
Vælg en række for at opdatere nøgletal og detaljerede specifikationer nedenfor.
9 versioner · 6 Benzin · 3 Dieselbrændstof
| Motor | Brændstof | Effekt | Produktion |
|---|---|---|---|
| 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC Valgt | Benzin | 120 KM | 2017–2018 |
| 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop Valgt | Dieselbrændstof | 90 KM | 2017–2019 |
| 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC Valgt | Dieselbrændstof | 90 KM | 2017–2019 |
| 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop Valgt | Benzin | 120 KM | 2017–2018 |
| 1.5 dCi (110 KM) Start & Stop Valgt | Dieselbrændstof | 110 KM | 2017–2018 |
| 0.9 TCe (90 KM) Start & Stop Valgt | Benzin | 90 KM | 2017–2019 |
| S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop Valgt | Benzin | 150 KM | 2018–2019 |
| S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC Valgt | Benzin | 150 KM | 2018–2019 |
| 1.3 TCe (130 KM) FAP Valgt | Benzin | 130 KM | 2018–2019 |
Ingen matchende motorversion
Prøv et modelnummer, en effektangivelse, eller ryd brændstoffilteret.
Valgt motorversion
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC
Benzin · 2017–2018
- Motoreffekt
- 120 KM
- Drejebevægelse
- 205 Nm
- Motorvolumen
- 1.197 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10 s
- Maksimal hastighed
- 192 km/h
På denne side
Grundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2017
- Produktionsstop
- 2018
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 192 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 7 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.7 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.5 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 125 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5F
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1197 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.6 l
- Kølervæskevolumen
- 4.5 l
- Effekt
- 120 KM @ 5000 obr./min
- Drejebevægelse
- 205 Nm @ 2000 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 455 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- 1184 kg
- Maksimal vægt
- 1723 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 16; 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop
Dieselbrændstof · 2017–2019
- Motoreffekt
- 90 KM
- Drejebevægelse
- 220 Nm
- Motorvolumen
- 1.461 cm³
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13,1 s
- Maksimal hastighed
- 171 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2017
- Produktionsstop
- 2019
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 171 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13.1 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 4 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 3.4 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 3.6 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 95 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- K9K628
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1461 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Diesel common rail
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 2
- Motorolievolumen
- 4.5 l
- Kølervæskevolumen
- 5 l
- Effekt
- 90 KM @ 4000 obr./min
- Drejebevægelse
- 220 Nm @ 1750 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 455 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- 1178 kg
- Maksimal vægt
- 1727 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 5
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 16; 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC
Dieselbrændstof · 2017–2019
- Motoreffekt
- 90 KM
- Drejebevægelse
- 220 Nm
- Motorvolumen
- 1.461 cm³
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13,8 s
- Maksimal hastighed
- 172 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2017
- Produktionsstop
- 2019
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 172 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13.8 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 4 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 3.7 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 3.8 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 99 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- K9K629
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1461 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Diesel common rail
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 2
- Motorolievolumen
- 4.5 l
- Kølervæskevolumen
- 5 l
- Effekt
- 90 KM @ 4000 obr./min
- Drejebevægelse
- 220 Nm @ 1750 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 455 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- 1204 kg
- Maksimal vægt
- 1759 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 16; 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop
Benzin · 2017–2018
- Motoreffekt
- 120 KM
- Drejebevægelse
- 205 Nm
- Motorvolumen
- 1.197 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10,6 s
- Maksimal hastighed
- 192 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.2 TCe (120 KM) Start & Stop
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2017
- Produktionsstop
- 2018
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 192 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10.6 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 7 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.7 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.5 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 125 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5F
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1197 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.6 l
- Kølervæskevolumen
- 4.5 l
- Effekt
- 120 KM @ 5000 obr./min
- Drejebevægelse
- 205 Nm @ 2000 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 455 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- 1184 kg
- Maksimal vægt
- 1723 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 16; 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.5 dCi (110 KM) Start & Stop
Dieselbrændstof · 2017–2018
- Motoreffekt
- 110 KM
- Drejebevægelse
- 260 Nm
- Motorvolumen
- 1.461 cm³
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 11,4 s
- Maksimal hastighed
- 182 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (110 KM) Start & Stop
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2017
- Produktionsstop
- 2018
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Dieselbrændstof
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 182 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 11.4 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 4 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 3.6 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 3.7 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 98 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- K9K646
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1461 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Diesel common rail
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 2
- Motorolievolumen
- 4.5 l
- Kølervæskevolumen
- 5 l
- Effekt
- 110 KM @ 4000 obr./min
- Drejebevægelse
- 260 Nm @ 1750 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 455 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- 1190 kg
- Maksimal vægt
- 1743 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 16; 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
0.9 TCe (90 KM) Start & Stop
Benzin · 2017–2019
- Motoreffekt
- 90 KM
- Drejebevægelse
- 140 Nm
- Motorvolumen
- 898 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13,05 s
- Maksimal hastighed
- 171 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 0.9 TCe (90 KM) Start & Stop
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2017
- Produktionsstop
- 2019
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 171 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 13.05 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 6 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.5 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.1 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 113 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H4B408
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 898 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Multipoint injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 3
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 4.1 l
- Kølervæskevolumen
- 4.5 l
- Effekt
- 90 KM @ 5000 obr./min
- Drejebevægelse
- 140 Nm @ 2250 obr./min
Volumen og vægt
- Minimal bagagerumsvolumen
- 455 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- 1105 kg
- Maksimal vægt
- 1653 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 5
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Tromle
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/60 R16; 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 16; 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop
Benzin · 2018–2019
- Motoreffekt
- 150 KM
- Drejebevægelse
- 250 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8,2 s
- Maksimal hastighed
- 216 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2018
- Produktionsstop
- 2019
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 216 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 8.2 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 6.8 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.5 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.4 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 121 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.5 l
- Effekt
- 150 KM
- Drejebevægelse
- 250 Nm
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 45 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 309 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC
Benzin · 2018–2019
- Motoreffekt
- 150 KM
- Drejebevægelse
- 250 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 9,2 s
- Maksimal hastighed
- 216 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2018
- Produktionsstop
- 2019
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 216 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 9.2 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 6.4 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.6 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.3 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6b
- CO2-udledning
- 118 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Antal cylindre
- 4
- Antal ventiler pr. cylinder
- 4
- Motorolievolumen
- 5.5 l
- Effekt
- 150 KM
- Drejebevægelse
- 250 Nm
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 45 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 309 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Højde
- 1556 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.42 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Type automatisk gearkasse
- EDC
- Forhjulsophæng
- Uafhængig, McPherson-type med skruefjeder og stabilisatorstang
- Baghjulsophæng
- Fjedervang
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Dækstørrelse
- 205/55 R17
- Fælgstørrelse
- 17
- ABS
- Ja
Valgt motorversion
1.3 TCe (130 KM) FAP
Benzin · 2018–2019
- Motoreffekt
- 130 KM
- Drejebevægelse
- 220 Nm
- Motorvolumen
- 1.333 cm³
- Brændstoftype
- Benzin
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10,2 s
- Maksimal hastighed
- 200 km/h
På denne side
BILHISTORIE
Køber du en bil? Tjek dens historik, før du træffer en beslutning!
Tjek bilens historieGrundlæggende oplysninger om versionen
Renault Captur Captur (facelift 2017)- Mærke
- Renault
- Model
- Captur
- Version
- Captur (facelift 2017)
- Motor
- 1.3 TCe (130 KM) FAP
- Motortype
- Forbrændingsmotor
- Antal døre
- 5
- Produktionsstart
- 2018
- Produktionsstop
- 2019
- Karosseritype
- Crossover
- Antal pladser
- 5
- Brændstoftype
- Benzin
Ydeevne
- Maksimal hastighed
- 200 km/h
- Acceleration 0 - 100 km/h
- 10.2 s
- Brændstofforbrug - Urban cyklus
- 7.1 l/100 km
- Brændstofforbrug - Ekstraurban cyklus
- 4.8 l/100 km
- Brændstofforbrug - Blandt cyklus
- 5.6 l/100 km
- Udstedningsstandard
- Euro 6d - TEMP
- CO2-udledning
- 128 g/km
Motor
- Model / Motorkode
- H5H470
- Motors placering
- Foran, På tværs
- Motorvolumen
- 1333 cm³
- Brændstofindsprøjtning
- Direkte injektion
- Motortype
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorkonfiguration
- Række
- Motorolievolumen
- 5.5 l
- Effekt
- 130 KM @ 5000 obr./min
- Drejebevægelse
- 220 Nm @ 1500 obr./min
Volumen og vægt
- Brændstoftankens volumen
- 45 l
- Minimal bagagerumsvolumen
- 377 l
- Maksimal bagagerumsvolumen
- 1235 l
- Egenvægt
- 1251 kg
- Maksimal vægt
- 1729 kg
- Maksimal belastning på taget
- 80 kg
- Maksimal totalvægt for trailer med bremser ved start på stigning med 12%
- 1200 kg
- Maksimal totalvægt for trailer uden bremser
- 660 kg
- Maksimalt tryk fra trailer på kuglehænger
- 75 kg
Køretøjets dimensioner
- Længde
- 4122 mm
- Bredde
- 1778 mm
- Bredde med udfoldede sidespejle
- 1958 mm
- Højde
- 1566 mm
- Akselafstand
- 2606 mm
- Forhjulsbredde
- 1531 mm
- Baghjulsbredde
- 1516 mm
- Byggehøjde
- 170 mm
- Foroverhæng
- 866 mm
- Bagoverhæng
- 650 mm
- Minimal drejeradius
- 10.4 m
Drivlinje, Bremser og ophæng
- Drivhjul
- Forhjulstræk
- Antal gear
- 6
- Forbremser
- Ventilerede skiver
- Bagbremser
- Skive
- Styringssystem
- Styringsgearkasse
- Servostyring
- Elektrisk servostyring
- ABS
- Ja