Siirry sisältöön

Ajoneuvon tekniset tiedot

Renault Captur (facelift 2017)

Vertaile mallin Renault Captur Captur (facelift 2017) kaikkia 9 moottoriversiota ja avaa sitten tarkan voimansiirron ja tuotantovuoden tekniset tiedot.

Ajoneuvon historiaraportti

Ostamassa käytettyä Renault Captur (facelift 2017)-autoa? Tarkista juuri tämän auton historia

VIN-raportti auttaa varmistamaan tarkan moottorin, varustelun, mittarilukemat ja ilmoitetut vauriot ennen ostoa.

Mikä on VIN?
1 / 16
Renault Captur Captur (facelift 2017) Näytä suurempana
Kuva: © www.Auto-Data.net

Ajoneuvogalleria

Renault Captur Captur (facelift 2017)

Kuva: © www.Auto-Data.net

Valitse voimansiirto

Moottoriversiot

Valitse rivi päivittääksesi alla olevat avainluvut ja yksityiskohtaiset tekniset tiedot.

9 versiota · 6 Bensiini · 3 Dieselpolttoaine

Moottori Polttoaine Teho Tuotanto
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC Valittu Bensiini 120 KM 2017–2018
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop Valittu Dieselpolttoaine 90 KM 2017–2019
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC Valittu Dieselpolttoaine 90 KM 2017–2019
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop Valittu Bensiini 120 KM 2017–2018
1.5 dCi (110 KM) Start & Stop Valittu Dieselpolttoaine 110 KM 2017–2018
0.9 TCe (90 KM) Start & Stop Valittu Bensiini 90 KM 2017–2019
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop Valittu Bensiini 150 KM 2018–2019
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC Valittu Bensiini 150 KM 2018–2019
1.3 TCe (130 KM) FAP Valittu Bensiini 130 KM 2018–2019

Valittu moottoriversio

1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC

Bensiini · 2017–2018

Moottorin teho
120 KM
Vääntömomentti
205 Nm
Iskutilavuus
1 197 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10 s
Huippunopeus
192 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop EDC
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2017
Tuotannon loppu
2018
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Huippunopeus
192 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
7 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
4.7 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.5 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
125 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5F
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1197 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
4.6 l
Jäähdytysnesteen määrä
4.5 l
Teho
120 KM @ 5000 obr./min
Vääntömomentti
205 Nm @ 2000 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
455 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
1184 kg
Kokonaismassa
1723 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Automaattivaihteiston tyyppi
EDC
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/60 R16; 205/55 R17
Vannekoko
16; 17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.5 dCi (90 KM) Start & Stop

Dieselpolttoaine · 2017–2019

Moottorin teho
90 KM
Vääntömomentti
220 Nm
Iskutilavuus
1 461 cm³
Polttoainetyyppi
Dieselpolttoaine
Kiihtyvyys 0–100 km/h
13,1 s
Huippunopeus
171 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2017
Tuotannon loppu
2019
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Dieselpolttoaine

Suorituskyky

Huippunopeus
171 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
13.1 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
4 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
3.4 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
3.6 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
95 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
K9K628
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1461 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Diesel common rail
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
2
Moottoriöljyn määrä
4.5 l
Jäähdytysnesteen määrä
5 l
Teho
90 KM @ 4000 obr./min
Vääntömomentti
220 Nm @ 1750 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
455 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
1178 kg
Kokonaismassa
1727 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
5
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/60 R16; 205/55 R17
Vannekoko
16; 17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC

Dieselpolttoaine · 2017–2019

Moottorin teho
90 KM
Vääntömomentti
220 Nm
Iskutilavuus
1 461 cm³
Polttoainetyyppi
Dieselpolttoaine
Kiihtyvyys 0–100 km/h
13,8 s
Huippunopeus
172 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
1.5 dCi (90 KM) Start & Stop EDC
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2017
Tuotannon loppu
2019
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Dieselpolttoaine

Suorituskyky

Huippunopeus
172 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
13.8 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
4 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
3.7 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
3.8 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
99 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
K9K629
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1461 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Diesel common rail
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
2
Moottoriöljyn määrä
4.5 l
Jäähdytysnesteen määrä
5 l
Teho
90 KM @ 4000 obr./min
Vääntömomentti
220 Nm @ 1750 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
455 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
1204 kg
Kokonaismassa
1759 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Automaattivaihteiston tyyppi
EDC
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/60 R16; 205/55 R17
Vannekoko
16; 17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.2 TCe (120 KM) Start & Stop

Bensiini · 2017–2018

Moottorin teho
120 KM
Vääntömomentti
205 Nm
Iskutilavuus
1 197 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10,6 s
Huippunopeus
192 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
1.2 TCe (120 KM) Start & Stop
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2017
Tuotannon loppu
2018
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Huippunopeus
192 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10.6 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
7 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
4.7 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.5 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
125 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5F
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1197 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
4.6 l
Jäähdytysnesteen määrä
4.5 l
Teho
120 KM @ 5000 obr./min
Vääntömomentti
205 Nm @ 2000 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
455 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
1184 kg
Kokonaismassa
1723 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/60 R16; 205/55 R17
Vannekoko
16; 17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.5 dCi (110 KM) Start & Stop

Dieselpolttoaine · 2017–2018

Moottorin teho
110 KM
Vääntömomentti
260 Nm
Iskutilavuus
1 461 cm³
Polttoainetyyppi
Dieselpolttoaine
Kiihtyvyys 0–100 km/h
11,4 s
Huippunopeus
182 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
1.5 dCi (110 KM) Start & Stop
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2017
Tuotannon loppu
2018
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Dieselpolttoaine

Suorituskyky

Huippunopeus
182 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
11.4 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
4 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
3.6 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
3.7 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
98 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
K9K646
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1461 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Diesel common rail
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
2
Moottoriöljyn määrä
4.5 l
Jäähdytysnesteen määrä
5 l
Teho
110 KM @ 4000 obr./min
Vääntömomentti
260 Nm @ 1750 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
455 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
1190 kg
Kokonaismassa
1743 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/60 R16; 205/55 R17
Vannekoko
16; 17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

0.9 TCe (90 KM) Start & Stop

Bensiini · 2017–2019

Moottorin teho
90 KM
Vääntömomentti
140 Nm
Iskutilavuus
898 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
13,05 s
Huippunopeus
171 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
0.9 TCe (90 KM) Start & Stop
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2017
Tuotannon loppu
2019
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Huippunopeus
171 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
13.05 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
6 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
4.5 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.1 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
113 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H4B408
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
898 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Monipisteruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
3
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
4.1 l
Jäähdytysnesteen määrä
4.5 l
Teho
90 KM @ 5000 obr./min
Vääntömomentti
140 Nm @ 2250 obr./min

Tilavuus ja massa

Tavaratilan vähimmäistilavuus
455 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
1105 kg
Kokonaismassa
1653 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
5
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Rumpujarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/60 R16; 205/55 R17
Vannekoko
16; 17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop

Bensiini · 2018–2019

Moottorin teho
150 KM
Vääntömomentti
250 Nm
Iskutilavuus
1 333 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
8,2 s
Huippunopeus
216 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2018
Tuotannon loppu
2019
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Huippunopeus
216 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
8.2 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
6.8 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
4.5 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.4 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
121 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5H470
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1333 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
5.5 l
Teho
150 KM
Vääntömomentti
250 Nm

Tilavuus ja massa

Polttoainesäiliö
45 l
Tavaratilan vähimmäistilavuus
309 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/55 R17
Vannekoko
17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC

Bensiini · 2018–2019

Moottorin teho
150 KM
Vääntömomentti
250 Nm
Iskutilavuus
1 333 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
9,2 s
Huippunopeus
216 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
S 1.3 TCe (150 KM) Start & Stop EDC
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2018
Tuotannon loppu
2019
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Huippunopeus
216 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
9.2 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
6.4 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
4.6 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.3 l/100 km
Päästönormi
Euro 6b
CO2-päästöt
118 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5H470
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1333 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Sylinterien lukumäärä
4
Venttiilien lukumäärä per sylinteri
4
Moottoriöljyn määrä
5.5 l
Teho
150 KM
Vääntömomentti
250 Nm

Tilavuus ja massa

Polttoainesäiliö
45 l
Tavaratilan vähimmäistilavuus
309 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Korkeus
1556 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.42 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Automaattivaihteiston tyyppi
EDC
Etujousitus
Erillinen, McPherson, kierrejousi ja kallistuksenvakaaja
Takajousitus
Kiertojousiakseli
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Rengaskoko
205/55 R17
Vannekoko
17
ABS
kyllä

Valittu moottoriversio

1.3 TCe (130 KM) FAP

Bensiini · 2018–2019

Moottorin teho
130 KM
Vääntömomentti
220 Nm
Iskutilavuus
1 333 cm³
Polttoainetyyppi
Bensiini
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10,2 s
Huippunopeus
200 km/h
Tällä sivulla
Tarkista ajoneuvon historia

Version perustiedot

Merkki
Renault
Malli
Captur
Versio
Captur (facelift 2017)
Moottori
1.3 TCe (130 KM) FAP
Moottorityyppi
Polttomoottori
Ovien lukumäärä
5
Tuotannon alku
2018
Tuotannon loppu
2019
Korityyppi
Crossover
Istuinpaikkojen lukumäärä
5
Polttoainetyyppi
Bensiini

Suorituskyky

Huippunopeus
200 km/h
Kiihtyvyys 0–100 km/h
10.2 s
Polttoaineenkulutus – kaupunkiajo
7.1 l/100 km
Polttoaineenkulutus – maantieajo
4.8 l/100 km
Polttoaineenkulutus – yhdistetty
5.6 l/100 km
Päästönormi
Euro 6d - TEMP
CO2-päästöt
128 g/km

Moottori

Moottorin malli / koodi
H5H470
Moottorin sijainti
Edessä, Poikittain
Iskutilavuus
1333 cm³
Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä
Suoraruiskutus
Moottorityyppi
Turboahdin, Välijäähdytin
Moottorin rakenne
Rivimoottori
Moottoriöljyn määrä
5.5 l
Teho
130 KM @ 5000 obr./min
Vääntömomentti
220 Nm @ 1500 obr./min

Tilavuus ja massa

Polttoainesäiliö
45 l
Tavaratilan vähimmäistilavuus
377 l
Tavaratilan enimmäistilavuus
1235 l
Omamassa
1251 kg
Kokonaismassa
1729 kg
Kattokuorma
80 kg
Jarrullisen perävaunun massa (12 %:n nousu)
1200 kg
Jarruttoman perävaunun massa
660 kg
Perävaunun aisapaino
75 kg

Ajoneuvon mitat

Pituus
4122 mm
Leveys
1778 mm
Leveys peilit avattuina
1958 mm
Korkeus
1566 mm
Akseliväli
2606 mm
Raideleveys edessä
1531 mm
Raideleveys takana
1516 mm
Maavara
170 mm
Etuylitys
866 mm
Takaylitys
650 mm
Kääntöympyrä
10.4 m

Voimansiirto, Jarrut ja jousitus

Vetotapa
Etuveto
Vaihteiden lukumäärä
6
Etujarrut
Tuuletetut levyjarrut
Takajarrut
Levyjarrut
Ohjausjärjestelmä
Hammastanko
Ohjaustehostin
Sähköinen ohjaustehostin
ABS
kyllä