Fordonsdata
Dacia Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
Jämför alla 8 motorversioner av Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017) och öppna sedan de tekniska uppgifterna för exakt drivlina och produktionsår.
Fordonshistorikrapport
Köper du en begagnad Dacia Logan II MCV Stepway (facelift 2017)? Kontrollera historiken för den exakta bilen
En VIN-rapport kan hjälpa dig att bekräfta exakt motor, utrustning, mätarställning och rapporterade skador innan du köper.
Fordonsfoton
1 av 27
Visa större Välj drivlina
Motorversioner
Markera en rad för att uppdatera nyckeltal och detaljerade specifikationer nedan.
8 versioner · 5 Bensin · 2 Diesel · 1 Bensin / LPG
| Motor | Bränsle | Effekt | Produktion |
|---|---|---|---|
| 0.9 TCe (90 KM) Easy-R Vald | Bensin | 90 KM | 2017–2018 |
| 0.9 TCe (90 KM) Vald | Bensin | 90 KM | 2017–2018 |
| 1.5 dCi (90 KM) Vald | Diesel | 90 KM | 2017–2018 |
| 1.5 dCi (95 KM) Vald | Diesel | 95 KM | 2018–2020 |
| 0.9 TCe (90 KM) Vald | Bensin | 90 KM | 2019–2020 |
| 0.9 TCe (90 KM) Easy-R Vald | Bensin | 90 KM | 2019–2020 |
| 1.0 TCe (101 KM) Vald | Bensin | 101 KM | 2019–2020 |
| 1.0 ECO-G (101 KM) LPG Vald | Bensin / LPG | 101 KM | 2020 |
Ingen matchande motorversion
Prova ett modellnummer, en effektuppgift eller rensa bränslefiltret.
Vald motorversion
0.9 TCe (90 KM) Easy-R
Bensin · 2017–2018
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 140 Nm
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11,3 s
- Maxhastighet
- 169 km/h
På denna sida
Grundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 0.9 TCe (90 KM) Easy-R
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2018
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 169 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11.3 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 5.7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.1 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6
- CO2-utsläpp
- 114 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4B408
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Ventilstyrning
- DOHC
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Kolvslag
- 73.1 mm
- Kompressionsförhållande
- 9.5
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.1 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 90 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 140 Nm @ 2250 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- 1090 kg
- Maxvikt
- 1610 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1110 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 580 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.82 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Typ av automatisk växellåda
- Easy-R
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Halvberoende fjädring
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 6.0J x 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
0.9 TCe (90 KM)
Bensin · 2017–2018
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 140 Nm
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11,1 s
- Maxhastighet
- 169 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 0.9 TCe (90 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2018
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 169 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11.1 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 5.8 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.7 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.1 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6
- CO2-utsläpp
- 115 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4B408
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Ventilstyrning
- DOHC
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Cylinderdiameter
- 72.2 mm
- Kolvslag
- 73.1 mm
- Kompressionsförhållande
- 9.5
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.1 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 90 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 140 Nm @ 2250 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- 1090 kg
- Maxvikt
- 1605 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1110 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 580 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.5 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Halvberoende fjädring
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 6.0J x 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.5 dCi (90 KM)
Diesel · 2017–2018
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 220 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11,8 s
- Maxhastighet
- 167 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (90 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2017
- Slutår för produktion
- 2018
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 167 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 11.8 s
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 4.1 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 3.8 l/100 km
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 3.9 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6
- CO2-utsläpp
- 100 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K626
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Ventilstyrning
- SOHC
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Kolvslag
- 80.5 mm
- Kompressionsförhållande
- 15.5
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 4.5 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 90 KM @ 4000 obr./min
- Vridmoment
- 220 Nm @ 1750 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- 1178 kg
- Maxvikt
- 1680 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1110 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 625 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.5 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Halvberoende fjädring
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 6.0J x 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.5 dCi (95 KM)
Diesel · 2018–2020
- Motoreffekt
- 95 KM
- Vridmoment
- 220 Nm
- Motorvolym
- 1 461 cm³
- Bränsletyp
- Diesel
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 12,6 s
- Maxhastighet
- 179 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 1.5 dCi (95 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2018
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Diesel
Prestanda
- Maxhastighet
- 179 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 12.6 s
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 3.9 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6d-TEMP
- CO2-utsläpp
- 103 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- K9K872
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 1461 cm³
- Bränslesystem
- Diesel common rail
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 4
- Cylinderdiameter
- 76 mm
- Kolvslag
- 80.5 mm
- Kompressionsförhållande
- 15.5
- Antal ventiler per cylinder
- 2
- Motoroljans volym
- 5.7 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 95 KM @ 3750 obr./min
- Vridmoment
- 220 Nm @ 1750 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- AdBlue-tankens volym
- 14.4 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- 1230 kg
- Maxvikt
- 1716 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 810 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 650 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.66 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Framfjädring
- Oberoende McPherson-typ
- Bakfjädring
- Halvberoende fjädring
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- El-assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
0.9 TCe (90 KM)
Bensin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 140 Nm
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 12,4 s
- Maxhastighet
- 175 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 0.9 TCe (90 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 175 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 12.4 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 6.7 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 4.8 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5.9-6.6 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 133-150 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4B408
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.1 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 90 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 140 Nm @ 2250 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- 1190 kg
- Maxvikt
- 1608 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1110 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 595 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.7 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 258 mm
- Tjocklek på frambromsskivor
- 22 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- Hydraulisk assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 6J x 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
0.9 TCe (90 KM) Easy-R
Bensin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 90 KM
- Vridmoment
- 140 Nm
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 12,3 s
- Maxhastighet
- 175 km/h
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 0.9 TCe (90 KM) Easy-R
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Maxhastighet
- 175 km/h
- Acceleration 0 – 100 km/h
- 12.3 s
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Stadsområde
- 6.1 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Utanför stadsområden
- 5.5 l/100 km
- Standard för bränsleförbrukning
- WLTP
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 6-6.6 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- WLTP
- CO2-utsläpp
- 136-149 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4B408
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 898 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.1 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 90 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 140 Nm @ 2250 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- 1194 kg
- Maxvikt
- 1609 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1110 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 595 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.7 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Typ av automatisk växellåda
- Easy-R
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 258 mm
- Tjocklek på frambromsskivor
- 22 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- Hydraulisk assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 6J x 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.0 TCe (101 KM)
Bensin · 2019–2020
- Motoreffekt
- 101 KM
- Vridmoment
- 160 Nm
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränsletyp
- Bensin
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 1.0 TCe (101 KM)
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2019
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin
Prestanda
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- 5 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- NEDC
- CO2-utsläpp
- 114 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4Dt
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor, Intercooler
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.1 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 101 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 160 Nm @ 2000 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.7 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 258 mm
- Tjocklek på frambromsskivor
- 22 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- Hydraulisk assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 6J x 16
- ABS
- ja
Vald motorversion
1.0 ECO-G (101 KM) LPG
Bensin / LPG · 2020
- Motoreffekt
- 101 KM
- Vridmoment
- 170 Nm
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränsletyp
- Bensin / LPG
På denna sida
BILHISTORIA
Köper du en bil? Kontrollera dess historik innan du fattar ett beslut!
Kontrollera bilens historiaGrundläggande information om versionen
Dacia Logan Logan II MCV Stepway (facelift 2017)- Märke
- Dacia
- Modell
- Logan
- Version
- Logan II MCV Stepway (facelift 2017)
- Motor
- 1.0 ECO-G (101 KM) LPG
- Motortyp
- Förbränningsmotor
- Antal dörrar
- 5
- Startår för produktion
- 2020
- Slutår för produktion
- 2020
- Karosserityp
- Kombi
- Antal platser
- 5
- Bränsletyp
- Bensin / LPG
Prestanda
- Standard för bränsleförbrukning
- NEDC
- Bränsleförbrukning – Blandad cykel
- /4.4-4.8 l/100 km
- Bränsleförbrukning - Blandad cykel (LPG)
- 4.4-4.8 l/100 km
- Utsläppstandard
- Euro 6d-TEMP
- Standard för CO2-mätning
- NEDC
- CO2-utsläpp
- /98-108 g/km
- CO2-utsläpp (LPG)
- 98-108 g/km
Motor
- Motor/Modellkod
- H4D
- Motorns placering
- Fram, Tvärs
- Motorvolym
- 999 cm³
- Bränslesystem
- Flerpunktsinsprutning
- Motortyp
- Turbo kompressor
- Motorconfiguration
- Rad
- Antal cylindrar
- 3
- Antal ventiler per cylinder
- 4
- Motoroljans volym
- 4.1 l
- Kylvätskevolym
- 4.5 l
- Effekt
- 101 KM @ 5000 obr./min
- Vridmoment
- 170 Nm @ 2000 obr./min
Volym och vikt
- Bränsletankens volym
- 50 l
- Bränsletankens volym (LPG)
- 32 l
- Minsta bagageutrymme
- 573 l
- Största bagageutrymme
- 1518 l
- Tjänstevikt
- 1241 kg
- Maxvikt
- 1643 kg
- Maxlast för bromsad släpvagn vid 12% lutning
- 1110 kg
- Maxlast för obromsad släpvagn
- 620 kg
Fordonets dimensioner
- Längd
- 4528 mm
- Bredd
- 1761 mm
- Bredd med utfällda speglar
- 1994 mm
- Höjd
- 1590 mm
- Hjulbas
- 2635 mm
- Framaxelavstånd
- 1491 mm
- Bakaxelavstånd
- 1481 mm
- Markfrigång
- 174 mm
- Framöverhäng
- 846 mm
- Baköverhäng
- 1047 mm
- Minsta svängradie
- 10.7 m
Drivsystem, Bromsar och fjädring
- Drivsystem
- Framhjulsdrift
- Antal växlar
- 5
- Frambromsar
- Ventilerade skivor
- Diameter på frambromsskivor eller trummor
- 258 mm
- Tjocklek på frambromsskivor
- 22 mm
- Bakbromsar
- Trummor
- Styrsystem
- Kuggväxel
- Servostyrning
- Hydraulisk assistans
- Däckstorlek
- 205/55 R16
- Fälgstorlek
- 6J x 16
- ABS
- ja